субота, 23. апр 2016, 10:00
Агорa
У првом делу емисије представљамо књигу "Деспот Стефан Лазаревић", а у другом говоримо о историји српско-грчких односа и савременој Грчкој.
Повод манифестације "Дани Београда" су два важна датума у историји главног града - 16. април, дан када се у писму папе Jована VIII први пут помиње словенско име града Београда и 19. април, дан када су 1867. године симболично предати кључеви града кнезу Михаилу Обреновићу.
Зато се у првом делу емисије бавимо биографијом првог Београђанина, једног од најистакнутијих личности политичког и културног живота средњовековне Србије. Деспот Стефан Лазаревић, син кнеза Лазара, био је владар несвакидашњег дара и великих способности. Остало му је у наследство пропало српско царство, на чијим је рушевинама створио моћну деспотовину. Kао владара красила га је мудрост, а као војсковођу храброст и витештво. Српска држава је после Kосовске битке трајала још седамдесет година управо заслугом и умећем деспота Стефана. Државнички успеси били су плод његовог политичког талента.
Kњига "Деспот Стефан Лазаревић" је пета књига Луке Мичете о српским владарима. Написао је биографије Стефана Немање, Стефана Дечанског и Стефана Првовенчаног и покушао да представи каквим су све културним делима Немањићи задужили Србе, али и светску културу.
Новинар Лука Мичета саговорник нам је у првом делу, а у наставку говоримо о историји српско-грчких односа и савременој Грчкој. Саговорник нам је Aтансиос Лупас, докторанд на Aристотеловом универзитету у Солуну.
Емисију уређује и води Снежана Бићанин.
Коментари