Соларис

Тема емисије: Механизми поправке ДНК, а саговорница: Александра Патенковић, Институт за биолошка истраживања "Синиша Станковић"

Добитници овогодишње Нобелове награде за хемију су шведско-британски истраживач Томас Линдал и амерички научници Пол Модрич и Азиз Санкар. Сваки од њих открио је и разјаснио по један од кључних механизама поправке молекула ДНК. Овај молекул, у ком су уписане информације које чине наследну основу живих бића, не би био довољно стабилан да испуни своју биолошку функцију када све ћелије не би биле снабдевене специфичним ензимима који препознају места на којима је дошло до грешке у копирању или оштећења ДНК, а затим омогућују да дође до исправке.

Упознавање процесâ од којих зависи стабилност генома отворило је врата бројним новим правцима истраживања који трагају за бољим сагледавањем природе кроз сложене односе између хемијских процеса и биолошких функција.

 

У краткој причи из историје науке подсетићемо се на први пронађени фосил аустралопитекуса - дете из Таунга, чију је лобању 1924. године пронашао аустралијски палеоантрополог Рејмонд Дарт.

Емисија садржи и избор научних вести објављених у светским медијима од претходне среде, као и редовну рубрику "Ви сте то тражили", посвећену одговорима на питања слушалаца.

Музички уредник: Ивана Ђорђевић

Тон-мајстор: Ненад Ђорђевић

Аутор емисије: Срђа Јанковић

Адреса електронске поште емисије, коју слушаоци могу да користе да би постављали питања, али и давали коментаре, примедбе и сугестије, гласи: solaris@rts.rs

Соларис

Autor:
Срђа Јанковић

Емисија је посвећена темама из области природних наука које обухватају како базична, тако и примењена научна истраживања, са посебним освртом на научни метод, историју и филозофију науке, као и различите аспекте односа науке и друштва. Посебна пажња се поклања појашњењу и истицању кључних појмова и концепата од суштинског значаја за разумевање путева и процеса који воде ка научном сазнању. Саговорници у емисији обухватају научнике који се баве истраживањима из различитих области, од носилаца врхунских резултата и признања до оних који се налазе на почетку свог научног трагања, али и припаднике разноврсних професија који су у прилици да понуде релевантна мишљења о одговарајућим аспектима научних подухвата и науке у целини. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње