Читај ми!

Хомерова „Илијада“ и „Одисеја“

У вечерашњој емисији саговорник нам је историчар Милан Ристовић. Он говори о томе зашто воли Хомерове епове ''Илијаду'' и ''Одисеју''. Класична дела грчке, али и европске и светске књижевности, епови ''Илијада'' и ''Одисеја'', говоре о о Тројанском рату и о лутањима и дугом повратку у завичај Одисеја, једног од јунака тог рата. Хомер је у овим својим делима са изузетном уметничком јасноћом захватио све стране људскога живота, зашао у дубине људског бића и открио осећање човечности, трагизам и лепоту постојања. Хелени су у овим делима видели себе и учинили их темељима властите културе. Хомер је на тај начин постао извором не само за поезију него и за целокупну грчку свест, којој је било суђено да се преточи у баштину човечанства.

Наш саговорник говори о својим читалачким почецима, о првим сусретима са светом књига, о делима које је волео да чита. Чућемо како је открио Хомерове епове ''Илијаду'' и ''Одисеју'', зашто су му се они допали и како се читање ових дела спојило са његовим интересовањима за историју. Биће речи и о историјским студијама у којима је фокус не толико на великим људима и значајним догађајима колико на судбинама и начину живота тзв. малих људи. Наш гост има посебан афинитет према овој врсти студија, а и сам је аутор неколико дела која се усредсређују више на начин живота и судбине обичних људи.

Др Милан Ристовић редовни је професор и шеф Катедре за општу савремену историју. Главни и одговорни уредник је ''Годишњака за друштвену историју'' од оснивања часописа 1994. године. Један је од оснивача и председник Удружења за друштвену историју. Главне области истраживања су му: историја Југоисточне Европе у 20. веку, друштвена историја Србије, Немачка и Југоисточна Европа, Холокауст на Балкану. Држао је по позиву предавања на десетак европских универзитета, као и на Токијском државном универзитету. Објавио је самостално или као коаутор десет научних монографија у земљи и иностранству, и око стотину педесет научних чланака и студија у домаћим и страним часописима.

Аутор и водитељ емисије: Војислав Карановић.

Музички уредник: Наташа Манчић.

 

 

Моја књига

Autor:
Војислав Карановић

Емисија о књигама и читању, о књижевности, уметности и стваралаштву. Гости су људи различитих интересовања, различитих занимања и професија. Сваки саговорник издваја књигу коју воли, ону која му је посебно значајна и за коју може да каже: ово је моја књига. [ детаљније ]

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса