Старење становништва и међугенерацијска солидарност
У Србији се наставља тренд старења становништва. Број деце ће у наредним годинама бити двоструко мањи од броја особа старијих од 65 година. У таквом генерацијском раскораку важну улогу имаће породица која је у нашој земљи више него на западу сачувала своју улогу. Њену природу и значај личних ресурса за превазилажење међугенерацијског јаза анализираће социолог Милица Весковић Анђелковић.
У седмици за нама је обележена Европска недеља борбе против рака грлића материце. Према подацима Института за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут" у Србији се сваке године открије 1.100 новооболелих жена од рака грлића материце, а живот изгуби 447 пацијенткиња и то нас сврстава на четврто место у Европи.
Лекари упозоравају да је ова болест излечива ако се открије на време. Зато су важни редовни гинеколошки прегледи, али и примена вакцине против хуманог папилома вируса, једног од главних узрочника карцинома грлића материце. За жене у поодмаклом стадијуму болести постоји и иновативна терапија за бољи и дужи квалитет живота. А о пацијенткињама које су се суочиле са раком грлића материце брине Удружење грађана женски центар „Милица“. Како? Одговоре тражимо од председнице тог удружења Весне Бонџић.
Минуте за културу ћемо издвојити за Изложбу "Наивна уметност из Ковачице - Зузана Халупова и Розалија Марков" која је отворена у Кући Ђуре Јакшића у Београду. Поставка је посвећена стогодишњици рођења Зузане Халупове и петогодишњици од смрти Розалије Марков, а организована је у сарадњи са Удружењем сликара „Наива арт култ“ из Ковачице.
Уредник и водитељ Марина Стојадиновић.
Музички уредник Петар Вукосављевић.
Радио Београд Један, 10:05.
Насловна страница – Фото – РТС
Autor:
Марина Стојадиновић
Емисија "Доживети стоту" Првог програма Радио Београда већ двадесет четири године доноси интервјуе и репортаже посвећене старијој популацији. У разговорима с истакнутим стручњацима из области социјалне политике, економије, медицине, културног, јавног и спортског живота, емисија се бави свим аспектима живота трећег доба. Осврће се на проблеме о којима се мало говори, даје психолошку подршку, корисне информације о томе где и када се може добити помоћ, али и указује на прикривено и отворено занемаривање старијих људи. Садржи и редовну здравствену рубрику која има информативни, едукативни и саветодавни карактер у вези са неком болешћу, стањем, поремећајем или сезонском епидемијом. [ детаљније ]
Коментари