Поседовање оружја између права на одбрану и масовне опасности
Уочи и за време новогодишњих празника код нас и у нашем окружењу десило се више убистава, у којима је страдало готово 20 људи. Међу жртвама било је и деце, злочини су извршени углавном ватреним оружјем, а поједини се карактеришу као масовно убиство. Цетиње, Загреб, Инђија и Јагодина, места су у којима ће се прелазак из старе у нову годину памтити по свирепим убиствима. Где се крију узроци, како их контролисати и спречити? Да ли закони о поседовању и контроли оружја могу да помогну ? То су нека од питања за психолога у сектору безбедности Слободана Спасића и Душана Илића, једног од оснивача Националне асоцијације за оружје Србије.
Археолошка истраживања Меморијалног комплекса Феликс Ромулијане почела су средином 20. века. Тим професора Драгослава Срејовића пре четири деценије у Феликс Ромулијани, грађевини са мозаичним подовима и зидовима са фрескама у југозападном делу пронашао је архиволту. Археолошка открића која су уследила потврдила су да је Феликс Ромулијана најраскошнији пример касне римске дворске архитектуре. У ком правцу данас иду истраживања Меморијалном комплекса, о томе за Магазин говори Стефан Поп Лазић, научни сарадник Археолошког института.
Република Српска завршава тродневно обележавање Дана Српске свечаном академијом у Брчком у подне. Овај дан, који је уједно православни празник посвећен Светом Стефану, у Српској се обележава од 2007. Уз јасну симболику, Дан српске од оснивања прате оспоравања бошнхачких политичара у Сарајеву. Из Бањалуке на то одговарају: 9. jануар никога не вређа.
О настанку Републике Српске, Дејтонском споразуму и будућности Српске, Наташа Ракетић је разговарала са професором Филизофског факултета у Бањалуци Гораном Латиновићем.
Са вама Ана Томашевић.
Autor:
разни аутори
Животне теме, атрактивни гости, добро расположење - анализа актуелних дешавања, вести из земље и света. [ детаљније ]
Коментари