Читај ми!

Пољска - звезда у успону и адут ЕУ и НАТО за Трампа

Свет се припрема за скори повратак Доналда Трампа у Белу кућу. У Европској Унији су свесни да ће сарадња са Вашингтоном бити изазовнија него у Бајденово доба. Истовремено две водеће земље Уније су политички уздрмане. У Француској прети изгласавање неповерења влади док Немачка иде на изборе у фебруару. За ширу јавност можда неочекивано, стручњаци указују да једна земља на истоку Европе и Уније има потенцијал да одигра кључни улогу у односима са Трамповом Америком. Како се истиче, без обзира на то које на власти у Варшави, односи са Вашингтоном су деценијама веома блиски. Додатни адут је чињеница да на одбрану троши више од било које чланице НАТО. Зашто светски медији месецима пишу о Пољској као звезди у успону, и најбрже растућој војној сили на старом континенту, питамо историчара Владимира Тодића, који се јавља из Варшаве.

На кризу становања у нашој земљи упозоравају стручњаци али и млади, који због вртоглавог раста цена не могу себи да приуште стан, чак ни куповином на кредит. Протеклог викенда председник Вучић је најавио да ће се у сарадњи са НБС, припремити нови прописи за узимање стамбених кредита, прецизније смањење обавезног учешћа за младе на до пет одсто. Тренутно је учешће за куповину прве некретнине десет одсто, док је просечно учешће за стамбени кредит око 20 процената. Стручњаци за некретнине упозоравају да, упркос чак 10 хиљада празних станова само у Београду, тзв инвеститорски лоби не спушта цене квадрата, али и да се из кредита купује тек осам одсто станова. Да ли би олакшани услови кредитирања младих могли да утичу на дуго чекано спуштање цена станова и последично поновну експанзију тражње, која је на силазној путањи већ неколико година? Наш саговорник је проценитељ некретнина Милић Ђоковић.

ИТ сектор у Србији, али и у свету, већ дуже време пролази кроз турбулентан период који су пратила бројна отпуштања радника па и гашења фирми. Ове године отворено је значајно мање конкурса за послове, настављено је и са отказима, али у мањем обиму негу претходних година. У Србији није било масовног отпуштања као на глобалном нивоу, незванично реч је о шест до седам одсто од укупног броја запослених у ИТ индустрији. Као најчешћи узроци наводе се општи трендови отпуштања у технолошком сектору, оптимизације буџета компанија и развој вештачке интелигенције. Ипак, плате остају високе у поређењу са другим секторима. Недавна истраживања указују да су програмерске вештине и даље тражене, али да тржиште постаје захтевније. Почетници теже долазе до посла док расте тражња за стручњацима са специфичним искуством и знањима. Назире ли крај кризи, шта могу да ураде они који траже посао, а шта компаније рећи ће нам Давор Одобашић, шеф развоја бизниса на платформи HelloWorld.

Са вама, Јелена Видић.

 

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње