Читај ми!

Реприза

Ко је била Катарина Штурценегер?

На Дан примирја у Првом светску рату, слушаћемо емисију посвећену Катарини Штурценегер, која је била новинарка и болничарка у Првом светском рату. Године 1912, као и у периоду од 1914 до 1915, боравила је у Србији као ратни извештач и добровољна болничарка. Своје успомене из тог периода, у којима говори о Србији, објавила је у шест књига.

Катарина Клара Штурценегер је, уз Арчибалда Рајса, најпознатија Швајцаркиња која је у тешким данима 1914. и 1915. године притекла у помоћ Србији. Током  ангажовања у циришком Црвеном крсту Катарина упознаје своју имењакињу, Српкињу Катарину Јовановић, историчарку, хуманитарну радницу, између осталог и ћерку једног од најзначајнијих српских фотографа, Анастаса Јовановића. Из овог познанства проистекло је интересовање Штурценегерове за Србију и збивања на Балкану почетком 20. века, па се у време Балканских ратова (1912−1913) прикључује Швајцарској мисији Црвеног крста, као болничарка и ратни дописник из Србије.

Катарина је у Србији боравила два пута. Први пут у време Балканских ратова, а затим и током Првог светског рата, већ у доби од 60 година, од августа 1914. до пролећа 1915. године.

По повратку у Швајцарску Клара Штурценегер организује бројне хуманитарне акције и прикупљање хуманитарне помоћи за Србију и српски народ под окупацијом и школовање седамнаест српских ђака и студената, који су се као избеглице школовали у Швајцарској.

За заслуге учињене Србији принц Александар Карађорђевић одликовао је Клару Штурценегер орденом Светог Саве 4. реда. Катарина Клара Штурценегер умрла је 11. октобра 1929. године. У знак захвалности за све што је учинила за српски народ Краљевина Југославија је сносила трошкове њене сахране.

Аутор емисије: Ребека Леви

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње