Читај ми!

Реприза

Ко је била Катарина Штурценегер?

На Дан примирја у Првом светску рату, слушаћемо емисију посвећену Катарини Штурценегер, која је била новинарка и болничарка у Првом светском рату. Године 1912, као и у периоду од 1914 до 1915, боравила је у Србији као ратни извештач и добровољна болничарка. Своје успомене из тог периода, у којима говори о Србији, објавила је у шест књига.

Катарина Клара Штурценегер је, уз Арчибалда Рајса, најпознатија Швајцаркиња која је у тешким данима 1914. и 1915. године притекла у помоћ Србији. Током  ангажовања у циришком Црвеном крсту Катарина упознаје своју имењакињу, Српкињу Катарину Јовановић, историчарку, хуманитарну радницу, између осталог и ћерку једног од најзначајнијих српских фотографа, Анастаса Јовановића. Из овог познанства проистекло је интересовање Штурценегерове за Србију и збивања на Балкану почетком 20. века, па се у време Балканских ратова (1912−1913) прикључује Швајцарској мисији Црвеног крста, као болничарка и ратни дописник из Србије.

Катарина је у Србији боравила два пута. Први пут у време Балканских ратова, а затим и током Првог светског рата, већ у доби од 60 година, од августа 1914. до пролећа 1915. године.

По повратку у Швајцарску Клара Штурценегер организује бројне хуманитарне акције и прикупљање хуманитарне помоћи за Србију и српски народ под окупацијом и школовање седамнаест српских ђака и студената, који су се као избеглице школовали у Швајцарској.

За заслуге учињене Србији принц Александар Карађорђевић одликовао је Клару Штурценегер орденом Светог Саве 4. реда. Катарина Клара Штурценегер умрла је 11. октобра 1929. године. У знак захвалности за све што је учинила за српски народ Краљевина Југославија је сносила трошкове њене сахране.

Аутор емисије: Ребека Леви

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом