Читај ми!

Реприза

Српска хумористичка штампа у 20. веку

Вечерашња емисија ''Код два бела голуба'' говори о развоју хумористичке штампе у Србији, о хумористичко-сатиричним листовима који су покретани и издавани у 20. веку. Прича о овим листовима испричана је уз помоћ књиге ''Једна смешна историја'', чији је аутор Алек Марјано, и текста Гордане Љубоја посвећеног српској хумористичкој штампи.

Надовезујући се на традицију створену током 19. века, хумористички листови почетком 20. века доживљавају нов процват. Јављају се листови у којима се види и траг новог сензибилитета. Овај замах везан је и за појаву два нова стваралачка гласа. Тада почињу да стварају Брана Цветковић и Радоје Домановић. Цветковићев ''Сатир'' и Домановићева ''Страдија'' били су листови у којима је било и живог хумора и бритке сатире. Током првог светског рата, насупрот ономе што би се у први мах очекивало, јављају се листови хумористичко-сатиричног садржаја. Они су на посебан начин били штампани, а војници су их дотурали једни другима у рововима. Они су били покушај да се људи оснаже и ободре у тешким ратним условима.

Када је реч о феномену хумористичких листова који се јављају у оваквим, граничним ситуацијама људске егзистенције, треба поменути и лист ''Логорски јеж'' који је 1944. године покренут у логору Оснабрик, и којим су се људи заточени у логору покушали да ублаже своју тешку животну ситуацију.Надовезујући се на традицију створену током 19. века, хумористички листови почетком 20. века доживљавају нов процват. Јављају се листови у којима се види и траг новог сензибилитета. Овај замах везан је и за појаву два нова стваралачка гласа.

Тада почињу да стварају Брана Цветковић и Радоје Домановић. Цветковићев ''Сатир'' и Домановићева ''Страдија'' били су листови у којима је било и живог хумора и бритке сатире. Током првог светског рата, насупрот ономе што би се у први мах очекивало, јављају се листови хумористичко-сатиричног садржаја. Они су на посебан начин били штампани, а војници су их дотурали једни другима у рововима. Они су били покушај да се људи оснаже и ободре у тешким ратним условима. Када је реч о феномену хумористичких листова који се јављају у оваквим, граничним ситуацијама људске егзистенције, треба поменути и лист ''Логорски јеж'' који је 1944. године покренут у логору Оснабрик, и којим су се људи заточени у логору покушали да ублаже своју тешку животну ситуацију.

Период између два рата, као и време после другог светског рата обележили су листови''Ошишани јеж'' и ''Јеж''. У емисији ће бити речи о настанку ових листова, о њиховој концепцији, о посебним издањима ових листова, као и о срадницима. У овим листовима радове су објављивали најбољи хумористи и сатиричари тог времена, од Бранислава Нушића до Бранка Ћопића. 

Аутор емисије: Војислав Карановић.

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње