Читај ми!

Јапанци имају највише стогодишњака на свету

Удружење приватних установа социјалне заштите за смештај одраслих и старијих особа на изборној Скупштини за председника је поново изабрало Радослава Миловановића. Ова асоцијација је за осам година постала значајан стуб социјалне заштите у Србији који окупља око170 приватних домова са четири хиљаде запослених и девет хиљада корисника. О плановима, иновацијама и јавно-приватном партнерству разговараћемо са реизабраним председником Удружења приватних установа за смештај одраслих и старијих особа Радославом Миловановићем.


А да је физичка активност важна и у познијим годинама потврдиће, наш саговорник физиотерапеут Александар Каран из земунског Дома за старе „Моја кућа“. Скренуће пажњу на старење костију и атрофију мишића у трећем животном добу које отежава кретање, али упркос томе не треба одустати од вежбања, примерено својим могућностима.

Прошлог уторка је у 116. години преминула најстарија Јапанка Фуса Тацуми. Данас ћемо говорити о животу старије популације у земљи излазећег сунца. Јапан има више стогодишњака и особа старијих од 100 и више година од било које земље на свету. На сваких стотину хиљада људи, 48 прегура столеће.

Да ли је њихова дуговечност повезана са начином исхране и стилом живота, или на њу утичу и гени? Колико држава брине о људима у дубокој старости будући да нису сви функционални и покретни у том животном добу. Да ли старији Јапанци и после пензионисања могу и желе да раде и колико им активно старење поправља квалитет друштвеног живота. О томе ћемо сазнати више од нашег дописника из Јапана и са Далеког Истока Иље Мусулина.

Уредник и водитељ Марина Стојадиновић.
Музички уредник Драган Димић.
Радио Београд Један, 10:05.
Насловна страница – Група јапанских пензионера (Фото/Иља Мусулин)

 

Доживети стоту

Autor:
Марина Стојадиновић

Емисија "Доживети стоту" Првог програма Радио Београда већ двадесет четири године доноси интервјуе и репортаже посвећене старијој популацији. У разговорима с истакнутим стручњацима из области социјалне политике, економије, медицине, културног, јавног и спортског живота, емисија се бави свим аспектима живота трећег доба. Осврће се на проблеме о којима се мало говори, даје психолошку подршку, корисне информације о томе где и када се може добити помоћ, али и указује на прикривено и отворено занемаривање старијих људи. Садржи и редовну здравствену рубрику која има информативни, едукативни и саветодавни карактер у вези са неком болешћу, стањем, поремећајем или сезонском епидемијом. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње