Читај ми!

Петар Протић, управитељ Тополивнице у Крагујевцу

''По кнежевом указу будем ја, доле подписани, определен да се господину Лубрију у помоћ, понајвише због толмачења, руковођења, полицајног надзирања и дисциплине придам, и за неко само кратко време од моје дужности професора Артилерије одсуствујем.'' - записао је о свом премештењу у Тополивницу у Крагујевцу Петар Ј. Протић Драгачевац у делу ''Мемоар''. Протић је указом кнеза Александра Карађорђевића премештен у Крагујевац 14. фебурара 1853. године. У крагујевачкој Тополивници остаће све до 1859. године и никада се више неће вратити на своје професорско место.

Иако се напорно и темељито спремао за каријеру артиљеријског официра и намеравао да се у поптуности посвети обучавању нових официрских кадрова, испоставило се да ће његова животна судбина заувек остати повезана најпре са историјом крагујевачке Тополовинице. У том постројењу на обали Лепенице, пре стотину и седамдесет година, изливени су први српски топови.

Ето повода да наша данашњу емисију посветимо том догађају и првом српском школованом артиљерцу без кога овај подухват највероватније не би успео.

Петар Протић (1825-1863) био је артиљеријски официр, начелник техничког одељења у Министарству војном, штабс-капетан артиљерије и управитељ Тополивнице у Крагујевцу. Кореспондентни члан Друштва српске словесности био је од јануара 1857.

Аутор емисије: Вуле Журић.

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње