Читај ми!

Фабержеова јаја

Замислимо да је година 1885, да смо на двору Романових и да је управо свануло ускршње јутро. И док дворјани с нестрпљењем и радошћу ишчекују да се цар Александар III и царица Марија Фјодоровна појаве с ускршњим даровима, цар узбуђено својој царици пружа наизглед обично јувелирски обрађено јаје. Бело и емајлирано, величине гушчијег јајета, са златним ободом по средини. Царица узима јаје, оно се у њеној руци отвара по ободу и гле чуда, ево још једног јајета, бљештаво златног жуманцета које у себи крије још изненађења. Савршена драгуљарска склопка готово нечујно открива његову унутрашњост – златну коку у гнезду од златне сламе. Још један лаки покрет царских прстију по златном перју доводи царицу Марију до усхићења. Кокошка у себи крије минијатурну дијамантску реплику царске круне и привезак од рубина.

Било је то прво ускршње јаје које су Фабержеови јувелири направили за руску царску породицу Романов. До 1917. направиће их 54, од којих су 43 сачувана - за царицу Марију Фјородовну и њену снаху, царицу Александру Фјодоровну. Традицију поклањања Фабержеових јаја почео је цар Александар III, који је даривао једно јаје, а наставио његов наследник на престолу, цар Николај II са по једним јајетом за своју мајку и супругу.

Осим за царску породицу Романов, раскошна ускршња јаја из Фабержеових радионица за израду накита рађена су и за друге богате наручиоце. Било их је двадесетак и, као ни сва царска, нису сва сачувана, нити су царске лепоте, маштовитости и јувелирске вредности. Али сва су ремек-дела, баснословно скупа, јединствена и са прикладним изненађењима.

Царски захтев да свако мора бити уникатно, Карл Фаберже применио је на сву своју јувелирску делатност. Све што су његови златари израдили било је уникатно и оригинално, а што се у једној години не би продало, претапало се и дизајнирало изнова, по новим нацртима. Фаберже никада није понављао своје креације. Нити ће икад ико моћи, јер је документација о начинима израде изгубљена.

У Госте из прошлости стижу нам Фабержеова ускршња јаја – највреднија уметничка колекција свих времена.

Глумац - Синиша Убовић.

Музички уредник - Наташа Манчић.

Аутор и уредник емисије - Мирјана Блажић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње