24. године од НАТО бомбардовања

Аврам Израел - глас који је чувао Београд

Пре 24. године на данашњи дан, 24. марта, НАТО авијација је бацила прве бомбе на СР Југославију. У акцији Милосрдни анђео, која је цинично дефинисана као хуманитарна интервенција, западна коалиција је током 78 дана испустила тоне бомби на цивилне, привредне и војне објекте. Уништена је инфраструктура и страдало више хиљада људи. Београд је био један од најчешћих циљева, а сирене за оглашавање опасности нису престајале да раде. У Центру за обавештавање први глас је био Аврам Израел. Радио је непрекидно и постао глас коме се верује. Он је данас наш гост и заједно се присећамо тешких и трауматичних дана за све Београђане.

Европска јавност анестезирана тамошњим медијима углавном је била слепа према злочинима које је трпело, пре свега цивилно становништво. Ретке су биле јавне личности, које су нашле начин да подигну глас разума и осуде НАТО интервенцију. Најгласнији међу њима били су писци. О њиховом писању и доживљају Милосрдног анђела разговарамо са књижевном критичарком Драганом Ковачевић.

Ову недељу у свету обележила је посета кинеског председника Москви. Кинески лидер Си Ђинпинг са Владимиром Путином током три дана разговорао је у више наврата и током 20-ак заједно проведених сати дефинисали су “основе будуће сарадње и продубљивање свеукупног партнерства”. Запад је са подозрењем пратио збивања у Кремљу и настојао да минимизира значај овог сусрета. Ипак, Си и Путин најавили су да свет улази у период дубоких промена, какве нису виђене у последњих 100 година. Шта то значи и каква је у томе улога Кине питамо Милорада Денду, дугогодишњег извештача наше куће из Пекинга.

Осигурање живота, имовине, возила, пакети помоћи на путу, путно здравствено осигурање, додатно здравствено … све те полисе су, кажу у осигуравајућим кућама, пријатељи у невољи. Мало нас, међутим, издваја за тог пријатеља, показује статистика. Познато је, иначе, да у нашој земљи не постоји висока свест о осигурању. Ипак, прошле године, први пут су сви осигуравачи заједно остварили милијарду евра укупне премије, што је, кажу, добра ствар, али је далеко мање од Хрватске и Словеније које имају дупло, односно три пута више премије по глави становника него Србија. У току ковид кризе животно и здравствено осигурање показали су тренд раста, али чим је ковид прошао, све се вратило на старо. Зашто не желимо да се додатно осигурамо? И какве везе популарни глумац Милан Марић има с тим, сазнаћете од наше колегинице Наташе Аћимовић.

Ове године се навршава пет деценија од смрти Милунке Савић, хероине српске војске у Балканском и Првом светском рату. Милунки и другим женама које су дале свој допринос у ослобођењу Србије у Великом рату посвећена је овогодишња манифестација "Дани Војвода Степе" у истоименом селу у Банату. Ову причу за Магазин доноси Миле Новаковић.

Уредник и водитељ: Ана Томашевић

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару