понедељак, 20. феб 2023, 10:05
Зашто за културу немамо времена (а слабо је и интересовање)
Завод за проучавање културног развитка у Београду недавно је објавио ново издање статистичке студије "Културна партиципација грађана Србије". Истраживачки тим Завода обавио је репрезентативну националну анкету о културним праксама и партиципацији грађана Србије, а добијени резултати сведоче да већина каже да за културу нема времена, па ни интересовања. Међу пет најчешћих активности у слободно време нема садржаја који су везани за културну партиципацију, нарочито не ону јавну, због чега не треба да чуди да је један од закључака студије да тек између 4,6 и 5,6 посто укупног становништва учествује у активностима везаним за културу. Како се истопило то интересовање, треба ли да нас чуди у прејакој конкуренцији друштвених мрежа, може ли дигитално конзумирање културе да потпуно замени стварни доживљај,да ли смо усамљени у том тренду и куда он води - нека су од питања за наше госте Слободана Мрђу и Маријану Миланков, истраживаче Завода за проучавање културног развитка, ауторе студије.
У разговору са Надеждом Сатарић, председницом Управног одбора Удружења "Снага пријатељства - Амитy", осврнућемо се на још увек отворено питање покретања дневних центара за збрињавање оболелих од деменције, а и позваћемо наше старије слушаоце да учествују на 9. конкурсу "Драганова награда" за најуспешнији путопис.
Говорићемо и о актуелној епидемијској ситуацији у нашој земљи, додатно отежаној појавом новог соја вируса корона, као и о великој изложби у Народном музеју у Смедереву "Рукописна средњовековна баштина Бранковића".
Са вама - Елизабета Арсеновић.
Autor:
разни аутори
Животне теме, атрактивни гости, добро расположење - анализа актуелних дешавања, вести из земље и света. [ детаљније ]
Коментари