Жута штампа

Новинари су од постанка свог позива именовани као сила. А сила ко сила, с временом се осили, па пређе границе доброг укуса и новинарског кодекса па зађе у жуто, таблоидно или се огласи као новинарска патка. Иако у новије доба у замаху, није тековина данашњице, јер објављивања непровереног, сензационалистичког, измишљеног и манипулативног, посебно у спрези са политиком, било је одувек, откад постоји штампа. Мешавина информација различитог порекла и врсте, теме везане за гласине о приватном животу познатих, ласцивни садржаји, неетичко извештавање о трагедијама, неукусни коментари, наслови и фотографије, праћење и изазивање скандала, подилажење најнижем укусу публике и предрасудама, према неким изворима, званично је почело 1833. године, када је Бенџамин Деј у Америци покренуо лист „New York Sun”.

Биле су то вероватно прве penny-press новине, 6 пута јефтиније од осталих издања, лаког новинарског стила и истог таквог садржаја. У Америци, после Деја, појавио се Вилијам Рандолф Херст, а у Србији, почеци таблоидног новинарства везују се за име Крсте Цицварића и његове листове „Београдски дневник" и „Балкан".

У "Гостима из прошлости" - новинари као сила с новинарством као патком, илити како је штампа пожутела и у свету и код нас.  

Аутор и уредник емисије - Мирјана Блажић

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње