Читај ми!

Пирот и Пироћанци - историја и дух града

Пиротски ћилим, пиротски говор, пиротска овца (а и јагње), шале о Пироћанцима и њиховој, да кажемо, претераној штедљивости… У новије време, све чешће се говори и о пиротском качкаваљу и пиротској пегланој кобасици… Уз помен чувене фабрике за прераду гуме „Тигар“ у Пироту, многима ће се учинити да је испричана цела прича о том граду, заогрнутом Старом планином, на крајњем југоистоку Србије и на самој граници са Бугарском.

И заиста, иако од давнина на римском Виа Милитарис, потоњем Цариградском и Стамболском друму, Пирот је, због географске удаљености од центара историјских збивања, одувек био као мало скрајнут, мало као заборављен и као препуштен вечитој граници на којој се налази, да је чува - њу за нас, а себе од ње.

Баш то може да се види, а још више осети доласком у Пирот: није велик, али је далеко од малог; није гиздав и разметан, али је отворен и срдачан; непријатеља да тера до под Миџор, пријатеља да чека на почетку простране Пиротске котлине. Рекло би се - све то му је и удес и усуд. Вековима.

О њима нам је говорио Давор Лазаревић, директор историјског архива у Пироту.

Забележиле - Мирјана Никић и Елизабета Арсеновић.

 

 

Којекуда Којекуда

Autor:
Аутори: Елизабета Арсеновић и Мирјана Никић

Емисија Радио Београда 1 која ће вас, баш како јој и назив говори, водити од Келебије до Медвеђе, од Бајине Баште до Неготина - у сеоца и градове, у прошлост и будућност, у стварно и могуће. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом