уторак, 31. мај 2022, 11:55
Нема равних акцената
О чему говоримо када говоримо о акцентима, да се изразим онако карверовски, кад изгледа да те наше акценте знају само филолози. Ево, пре једно месец дана, у једном од најпопуларнијих квизова, питање је гласило – који акценат могу да имају једносложне речи – силазни, раван или узлазни? И, нећете веровати ако нисте гледали – и такмичар и трагач одговорили су – раван.
Дакле, прво правило је да речи које имају један слог, на пример: сом, дан, лет, пут, жут... могу имати само краткосилазни или краткоузлазни акценат. Сом има кратак акценат, а све ове друге речи - дуг. Ово је било лако - један слог, не може да се промаши место акцента, и само слушаш колико се дуго изговара. Али, чим има више слогова, ја се ослањам на слух, а не на правила. Искомбинујем оно како се говорило у кући, па додам примедбе свих мојих наставница српског, плус Други дневник - јер тамо раде све сами акценатски шамани; минус оно што ми се не свиђа, пута коментари на друштвеним мрежама и... сто посто негде погрешим.
Како обичан свет да зна ко је узоран говорник, кад свако за себе мисли да говори правилно? Новинари и спикери - ко у клин ко у плочу, глумци ионако морају да говоре као лик кога играју, о професорима и наставницима нећу ни да причам, пошто ту сем дипломе нема никакве говорне селекције. И шта да радимо него опет да се окренемо правилима.
Аутор текста и уредник - Мирјана Блажић
Глумац - Никола Којо
Autor:
Мирјана Блажић
Свака грешка у језику има своју причу. Ко нађе грешку, ваљаће му и објашњење, ко не нађе, нека слуша причу, наћи ће се грешка сама. [ детаљније ]
Коментари