уторак, 17. мај 2022, 11:55
Рубљов
Ове године тениски турнир "Србија опен" освојио је руски тенисер чије име нисмо савладали све до финала са Новаком Ђоковићем. Најбољи пласман му је пето место на АТП листи, укупно је освојио 11 АТП титула у појединачној конкуренцији, дакле није непознат, а наши извештачи са Отвореног првенства Србије у тенису, његово презиме изговарали су час Рубљов, час Рубљев. Кад кажу Рубљов, бацим поглед на телевизијску графику, а тамо пише Рублев. Не стигнем ни да размислим ко је у праву, а ваљда и коментатор види исто што и ја, па му усред преноса промени презиме у Рубљев. Онда се предомисли и после два-три гема опет у игру врати Рубљова.
Ако сте гледали филм „Андреј Рубљов" руског редитеља Андреја Тарковског из 1966. године, неће вам бити потребна транскрипција да бисте знали како да изговорите презиме главног јунака. Рубљов је био монах и иконописац из 15. века, који је касније канонизован као светитељ. Тарковскијев филм је делимично заснован на биографији овог руског уметника, а колико је његов рад био значајан, говори и податак да је на црквеном Стоглавом сабору 1551. године иконографија Андреја Рубљова проглашена за идеал црквеног иконописа, а његова икона Света Тројица „иконом над иконама".
Аутор текста и уредник - Мирјана Блажић
Глумац - Никола Којо
Autor:
Мирјана Блажић
Свака грешка у језику има своју причу. Ко нађе грешку, ваљаће му и објашњење, ко не нађе, нека слуша причу, наћи ће се грешка сама. [ детаљније ]
Коментари