Читај ми!

Почели преговори Украјине и Русије у Гомељској области

Представници Русије и Украјине и даље разговарају у оквиру прве рунде преговора који су јутрос започели на украјинско-белоруској граници. Власти у Кијеву су скептичне по питању исхода и остају при ставу да неће одустати од заштите свог територијалног суверенитета. Руска страна истиче да је посвећена проналажењу дипломатског решења. Ситуација у Украјини је донекле мирнија, иако је према извештајима са терена настављено гранатирање Харкова, док се у главном граду и осталим великим центрима повремено чују експлозије. Украјински председник Володимир Зеленски тражио је додатну помоћ савезника, а западни лидери припремају нове санкције против Русије.

Возачи камиона из Србије, али и других земаља, у транзиту преко Украјине, заустављени су на граничним прелазима. То су углавном камиони који су у повратку из Руске Федерације. Возачима понестаје хране и новца. Кризни штаб Привредне коморе Србије у сталном је контакту са возачима у Украјини и у сарадњи са дипломатско-конзуларним представништвима покушава да пронађе решење за повратак у Србију.

У Крагујевцу су почели радови на изградњи нове фабрике компаније Вакер Нојсон, која се бави производњом грађевинских машина и опреме. Инвестиција је вредна 23 милиона евра. Церемонији обележавања почетка радова присуствовао је и председник Александар Вучић који је истакао да немачка компанија у нашу земљу доноси вишевековно искуство, огромно
знање и велики капитал. Вучић је указао и на важност дуалног образовања које је уведено, јер немачка компанија запошљава завариваче, чија плата је већа од просека. Најавио је и да ће у
Крагујевцу бити избачени из употребе котлови на угаљ и замењени онима на гас, за шта је држава издвојила 15 милиона евра, као још три за санирање пепелишта.

Епидемијска ситуација побољша. И ове недеље, у свим основним и средњим школама у Србији, ученици наставу похађају непосредно. Градски завод за плућне болести у београду од даанс није у ковид режиму. Број оболелих опада, а нови ризици су школа и повратак грађана са одмора. Епидемиолог Предраг Кон каже да смо далеко од тога да можемо да се опустимо и да најављујемо крај епидемије.

Обележава се Светски дан ретких болести. У више од 110 земаља одржавају се различите манифестације како би се подигла свест јавности да више од 300 милиона људи широм света живи са ретком болешћу. Процењује се да у Србији неку ретку болест има око 400 хиљада људи. Само за пет одсто тих болести постоји регистрована терапија, док је за остале оболеле подршка у борби против болести бањско лечење, ентерална исхрана, завоји, медицинско-техничка помагала, употреба суплемената и лекова ван њихових индикација.

Уредник емисије Наташа Ракетић.

Уредници вести Реља Трајковић и Ирена Јеловац.

Продуцент Светлана Стевановић.

 

Новости дана Новости дана

Autor:
Радио Београд 1

“Новости дана”, централна информативна емисија Првог програма Радио Београда емитује се од јесени 1958. године. Још од тада, представља релевантан и свеобухватан преглед најважнијих информација и догађаја из земље и света. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње