недеља, 20. феб 2022, 09:05
Феликс Ромулијана
Архелошко налазиште Феликс Ромулијана, познато и као Гамзиград, налази се у близини Зајечара, у Источној Србији, и од 2007. године је на листи светске баштине UNESCO-а. Ову монументалну царску палату градио је римски император Гај Галерије Валерије Максимилијан, када је, пред крај своје владавине, одлучио да се повуче у родни крај.
Луксузну царску палату, Галерије, који је живео у трећем и почетком четвртог века Нове ере, посветио је својој мајци, Ромули. Као варварка, Ромула је пред налетом Карпа побегла са леве обале Дунава у Приобалну Дакију и удала се за чувара стоке, због чега ће касније њен син добити надимак Арментарије (лат. Armentarius - говедар), који ће га пратити и када постане император. Гај Валерије је мајци у част сазидао грандиозни дворски комплекс, опасан бедемом од 20 одбрамбених кула, који је сам цар назвао Ромулиана.
Било је лето када се екипа емисије Којекуда упутила ка Феликс Ромулијани са археологом Бором Димитријевићем, некадашњим директором музеја у Зајечару и председником Националног комитета за заштиту нематеријалног културног наслеђа Србије.
Трава данас прекрива унутрашњост огромног староримског здања које опасују преостале високе куле и галерије у издубљеним масивним зидовима. Наша шетња оплемењена је прастаром патином монументалног места и још се види лепота грандиозног камена у више боја, који је уграђен у зидине и некако као да можете да омиришете дах старих времена.
Слушаћете причу из прошлости о животима императора и приликама у римском царству пред сам крај предхришћанског доба, чија се радња одвијала овде код нас.
Забележиле Елизабета Арсеновић и Мирјана Никић.
Коментари