Уочи прихране пшенице стручњаци поручују: Не бацајте ђубриво напамет!
У наредних 6 месеци увоз азотног ђубрива и безводног амонијака биће ослобођени плаћања царине како би се стабилизовало домаће тржиште и обезбедиле довољне количине тих производа. Та одлука Владе омогућиће олакшано снабдевање пољопривредника минералним ђубривима која су дефицитарна у целом свету. Министар пољопривреде Бранислав Недимовић изјавио је да, поред тога, пољопривредници за набавку ђубрива могу да користе краткорочне кредите до три године, са грејс периодом до годину дана.
Autor:
Душан Величковић
Аграрна политика, пољопривреда и живот на селу, то су теме емисије Недељом за село која се емитује нa таласима Првог програма Радио Београда од 16. јуна 1946. године. [ детаљније ]
То је добра вест за ратаре који се увелико припремају за прихрану пшенице. Директор Пољопривредно стручне службе Суботица Дамир Варга сматра да нема разлога за журбу и саветује ратарима да пре прихране ураде анализу земљишта како веима скупо ђубриво не би бацали напамет.
Ниске температуре нису нанеле штету озимим усевима, као ни воћу, које је тренутно у фази мировања. Произвођачи јабука, који су почели резидбу, муку муче са проналажењем резача.
На трећем Међународном сајам воћарства, повртарства и виноградарства представило више од 500 излагача из земље и света. Међу њима су били произвођачи из Србије, Албаније, Северне Македоније, Републике Српске, као и Московског региона. На сајму је приказана пољопривредна механизација, заливни и противградни системи и друга савремена опрема, средства за заштиту и прихрану биља, као и производња семена.
Представници Удружења пољопривредника 100 П плус, који су по 17. пут организовали Зимски семинар фармера на Тари, позвали су надлежне да брже решавају бројне проблеме у пољопривреди.
Они су се, поред осталог, заложили за реформу пензионог система пољопривредника, поделу пољопривредних газдинстава на професионална и остала, веће субвенције за инвестиције и проналажење решења за сточаре који су у незавидној ситуацији.
Уредник и водитељ Даворка Тешић.
Први програм Радио Београда, недеља, 8,05
Коментари