Читај ми!

Кроз стару варош Зајечар - од кафана до осталих знамења

Куда ћемо? Којекуда – у кафану. А зашто? Зато што је, речима Моме Капора, „кафана магична ствар“. „Оно што је у античкој Грчкој био трг, осунчани јавни простор где се излази, среће, одвија друштвени живот, држе говори, склапају завере и врше преврати, где се проналазе љубавници, ствара уметност и говоре стихови, то је за Србе, због климе у којој живе, кафана – место где се људи срећу и где се догађа много важних ствари у нашим животима“, објашњава легендарни писац.

И сигурно зато, у причама из старина баш сваког места у нашој земљи незаобилазан је помен тога колико је оно некада имало кафана и које су међу њима биле чувене, када су отворене и до када су одолевале променама које време доноси... Оне међу њима које су претрајале до данас, помињу се с поштовањем и у њих се одлази безмало као на ходочашће. Не обавезно равних зидова, подова и таванице, пожељно што старијег - али очуваног! - инвентара, од столова, столица, шанка до конобара и сталних гостију, традиционалног менија и карте пића, у којима кад поручите кафу не морате да кажете и коју - е такве кафане су праве победнице над свим кафеима, кафићима, ресторанима, ноћним клубовима, евент центрима и сличнима, који већ дуго четама наступају и покушавају да избришу сећање на оно из чега су сви настали, као и да, што је још опасније, учине нестане кафански дух. Кафане, које су некада давно, рекло би се и заувек, одвојиле приватни, породични, од јавног живота, који управо од тада и почиње незаустављиво да се одвија на том одвојеном и све значајнијем колосеку, песник Братислав-Бата Милановић данас назива „споменицима слободном животу и местима устанка против менталне робије".

Могло би да испадне да смо оволики увод дале да бисмо се оправдале зашто смо у Зајечару, једног жарког летњег дана, радне обавезе завршиле баш у једној старој кафани. Али, није то оправдање, него само објашњење у каквој смо се институцији среле, разговарале, наравно и јеле и пиле, са старом „којекуда" познаницом - некад колегиницом, новинарком, а сада и списатељицом Иреном Јовић-Станојевић. Штавише, обрадовале смо се што ћемо причу о старом Зајечару снимити на једној од главних позорница тог града, у једној старој кафани. А дугу и славну прошлост родног града, Ирена је недавно речима, сликама, фотографијама и документима, као неким литерарним алатом за калдрмисање, овековечила у књизи „Ногу пред ногу кроз варош Зајечар".

Е, тако ћемо и ми у овој емисији - ногу пред ногу, реч по реч, уз звецкање тањира, бештека и чаша, уз мало гласног говора и много смеха, па знате, уосталом, онако, баш као у кафани - о старом Зајечару и Зајечарцима, Тимочанима. И ову „којекуда" причу на свој начин забележиле - Мирјана Никић и Елизабета Арсеновић.

 

Којекуда Којекуда

Autor:
Аутори: Елизабета Арсеновић и Мирјана Никић

Емисија Радио Београда 1 која ће вас, баш како јој и назив говори, водити од Келебије до Медвеђе, од Бајине Баште до Неготина - у сеоца и градове, у прошлост и будућност, у стварно и могуће. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње