Читај ми!

Народни музеј у Чачку

Народни музеј у Чачку смештен је на правом месту, у срцу града, окружен омањим парком, у старинској кући српског стила. И то је у потпуном сагласју са свим оним предметима из прошлости овога краја, који су део сталне поставке музеја. Из хладовитог простора старог конака Јована Обреновића, у коме се музеј налази, пред госте ће изаћи Зорана Бојовић, музејски водич, и тишину ће прекинути љубазна добродошлица и позив да погледате поставку која чува дуговековну прошлост овог краја.

Конак господар Јована, сада зграда Народног музеја, је најстарија грађевина у Чачку, подигнута 1835. за смештај породице кнеза Јована Обреновића. Чачак је био центар нахије, па је конак репрезентативно здање и краси га грб династије Обреновића, једини сачуван у Србији. Стална поставка се налази у конаку од 1953. године а ову садашњу чине три целине; од праисторије до средњег века, цркве и манастири чачанског краја и устанци и ратови 1804. до 1941.

Пред нама је прича испричана у шетњи кроз музејску поставку, која ће нас одвести далеко у прошлост која се чува у старинским собама и где све подсећа на давно прошла времена. Елизабета Арсеновић и Мирјана Никић пустиле су да нас кроз причу води, само име говори, музејски водич у Народном музеју Чачка, Зорана Бојовић.

Треба знати и да је Народни музеј у Чачку установа која се брине о културном наслеђу града, али и његове околине, укључујући простор Драгачева и Ивањице. Овај регионални музеј складишти и чува остатке прошлости, почев од праисторије до савременог доба и у свом саставу има одељења за палеонотлогију, археологију, историју, уметност, етнологију и одељење за конзервацију, а у његовим фондовима се чува близу 20.000 предмета.

 

 

Којекуда Којекуда

Autor:
Аутори: Елизабета Арсеновић и Мирјана Никић

Емисија Радио Београда 1 која ће вас, баш како јој и назив говори, водити од Келебије до Медвеђе, од Бајине Баште до Неготина - у сеоца и градове, у прошлост и будућност, у стварно и могуће. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом