Труднице и ковид вакцине

У последњих неколико дана две породиље су умрле од последица инфекције коронавирусом и обе су биле невакцинисане. Тиме се број трудница и породиља умрлих од почетка године попео на десет. Како смо од стручних препорука, да труднице сачекају са вакцинациијом, јер су по запажањима, на почетку пандемије, биле у ниском ризику од заражавања, дошли до тога да, према истраживањима, сада чине петину од најугроженијих пацијената са ковидом, на шта указују подаци светских стручњака?

Утврђено је и да вакцинација не доноси ризик код трудница, а сада се зна да труднице заражене вирусом корона имају 70 одсто повећану опасност од фаталног исхода него други пацијенти. Још у марту је, на препоруку СЗО, Удружење гинеколога у Србији препоручило вакцинацију за труднице, како се онда догодило да овако дуго влада мишљење да је боље да се труднице не вакцинишу што је, могуће, и довело до трагичних смрти? Зашто су труднице угроженије од осталих пацијената? Када је најбоље примити вакцину, у којој фази трудноће? Коју вакцину препоручују лекари за труднице? Ово су нека од питања за професора др Дејана Филимоновића, начелника одељења за високоризичну трудноћу ГАК Народни фронт.

Обележава се Међународни дан сеоских жена, што је разлог да данас говоримо о животу жена у селима Србије, који је далеко од идеалног. Оне често раде изузетно тешке физичке послове и по 16 сати дневно, више од педесет одсто сеоских жена води се као незапослено или никада нису радиле, па немају социјално, пензијско и здравствено осигурање, а често су у потпуности економски зависне од мушких чланова породице. Жене не наслеђују и немају своју имовину, њихов рад није плаћен, јер се сматра да су брига о деци, породици и домаћинству њихова обавеза. Много тога треба мењати када је у питању статус жена на селу, и иако су законом неке ствари већ регулисане, видљиво је да и даље присутни патријахат успорава промене на боље. О положају жена на селу разговарамо са Јеленом Ружић, председницом Женског удружења колубарског округа.

Говорићемо о значају шетње, то јест физичке активности и одржавању личне хигијене, који су међу основним предусловима доброг здравља, јер се данас обележава Светски дан пешачења и прања руку. Редовна шетња побољшава наше психо-физичко стање, јача сваки мишић у телу, а при том не изазива додатно оптерећење. Осим тога, након тридесетоминутне шетње почиње да се лучи серотонин и ендорфин, хормони среће, чиме се у великој мери умањује стрес. О томе разговарамо са доктором Петром Боровићем, који ће нас подсетити и на стару изреку коју сви знамо - чистоћа је пола здравља.

Са вама је Мирјана Никић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње