Читај ми!

Доктор Петар Пауновић - учитељ здравља из Рајца

У Неготин смо отпутовале због много прича које смо желеле да забележимо и придружимо осталима „којекуда“, али највише зато да би се међу њима нашла животна прича лекара, примаријуса доктора Петра Пауновића, специјалисте епидемилогије и социјалне медицине, супспецијалисте здравственог васпитања, доктора наука у области историје медицине и дугогодишњег директора Завода за јавно здравље „Тимок“ у Зајечару. Доктор Пера – како га од миља и с поштовањем зову диљем целе Тимочке крајине – и поред свих наведених титула, увек инсистира да буде представљен као учитељ здравља и оснивач Рајачке школе здравља.

И срели смо се у његовом родном Рајцу, надалеко чувеном по виноградима, вину и пивницама у којима га домаћини праве и чувају, међу њима и доктор Пера. Крепки 82-годишњи господин - који инсистира да је друг - енергичних кретњи, жустрог хода, уредних седих брчића и бистрог плавог ока под сламнатим шеширом, дочекао нас је на самом уласку у село, испред своје куће коју зове вила „Ласта", а то је надимак његове жене Василије с којом је у браку 57 година.

Доктор Пера каже да је, без обзира што је током каријере излечио много болесних, његов животни пројекат брига о здрављу и здравствено васпитање народа за шта је и добио велику награду "Васа Пелагић". Он је и лаички етнолог, спортиста, и као што рекосмо већ и виноградар и винар, свира усну хармонику, велики је читач, покретач је Међународне филозофске школе "Felix Romuliana" у Зајечару и симпозијума "Историја медицине, фармације, ветерине и народне здравствене културе".

Сигурно смо нешто и пропустиле да наведемо, али чућете у причи коју су забележиле Мирјана Никић и Елизабета Арсеновић.

Којекуда Којекуда

Autor:
Аутори: Елизабета Арсеновић и Мирјана Никић

Емисија Радио Београда 1 која ће вас, баш како јој и назив говори, водити од Келебије до Медвеђе, од Бајине Баште до Неготина - у сеоца и градове, у прошлост и будућност, у стварно и могуће. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом