четвртак, 02. сеп 2021, 10:05
Код куће је најлепше?
На Балкану, у просеку више од 60 одсто младих од 25 до 35 година живи са родитељима. Вероватно је најважније оправдање недостатак новца или посла, али, признају то и они који живе са родитељима, има ту и одређеног комодитета, као и одлагања да се сусретну са стварним животом, обавезама, зрелошћу.Стручњаци истичу да они због тога веома споро стичу емоционалну и функционалну аутономију, као и то да све касније ступају у брак. И док земље северне Европе и Америке карактерише рана самосталност младих људи, код нас, као и у другим земљама региона, уобичајена је појава такозвано “продужено дјетињство”. О томе разговарамо са психологом Александром Контићем.
Вакцинација против ковида 19 почела је пре десет месеци. Како протиче имунизација у Србији и у свету, шта су показала искуства масовне вакцинације у Израелу и Великој Британији, колико су опасни нови сојеви, има ли података како су деца одреаговала на вакцину? О томе са Драгославом Поповићем, имунологом из УНИЦЕФ-а, разговара Јелена Перендија Михајловић
Бацање хране један је од највећих проблема са којима се суочава човечанство данас - процењује се да се баца или губи око трећина целокупне глобално произведене хране, а једна милијарда људи истовремено гладује. Ако би се на одговарајући начин обавила дистрибуција хране та количина била би довољна са се нахране сви људи који су гладни. Бацање хране не значи само да је та храна пропала, бачени су и новац, вода, енергија, земљиште и транспорт, а на депонијама, где се оставља да труне храна производи метански гас и тако допринеси убрзању климатских промена. О овом проблему разговарамо са Маријим Батиницом из Фондације Дивац, који ових дана спроводе кампању „Спасимо храну, спасимо хуманост", и Татјаном Поповић, стручњаком за здраву исхрану.
Са вама је Мирјана Никић.
Autor:
разни аутори
Животне теме, атрактивни гости, добро расположење - анализа актуелних дешавања, вести из земље и света. [ детаљније ]
Коментари