Читај ми!

О свадбеној традицији златиборског краја - "Ево чаја, ево обичаја"

Чауш. Ко је то? Прва асоцијација већине ослониће се на сећања из народне културе, још више усмене књижевности, да је то био некакв посилни у турској војсци, па ће се – додуше ретко – и данас међу, посебно, старијим нашима чути да је неко моћан “послао своје чауше” да нешто ураде за њега.

Ако консултујемо речнике, наћи ћемо и потврду те прве асоцијације: "у доба османлијске војске, чауши су имали ранг официра; у јањичарској војсци били су нижи заповедници; а у служби цара, паша, везира и осталих виших заповедника - преносиоци наредби".

Но, и "чауш", попут огромне већине речи, има још неколико значења, а једно и дан-данас, на простору западне Србије, изазива позор и поштовање када се реч изговара. "Чауш" је, наиме, вођа сватова, онај који брине о реду на свадби и, уједно, шаљивчина који госте на њој развесељава.  

Ако се затекне, рецимо, као што смо се ми - "којекуда" - затекле прошлог лета на Златибору, и угледате свадбену поворку, и у њој човека са високом, разним ђинђувама, украшеном купастом капом, који у једној руци носи - најчешће високо подигнут, јер њиме и "командује" - специфичан чекић на дугачкој дршци, а у другој - чутуру, и запитате се: ко је то и зашто је тако опремљен - знајте, то је чауш сватовски и такав је зато што је - главни.

Ништа без њега: од припрема свадбе у кућама младенаца, организовања сватова на дан или током дана весеља, преко "приказивања" поклона, подстицања расположења шалама и говорима, до испраћаја и последњег госта! Колико је чауш важан и поштован, доказ је свакако и то да му цела заједница, у којој је познат по свом чаушком умећу, чак тепа, обраћајући му се са "чајо".

Баш зато је назив изложбе у Музеју "Старо село" у Сирогојну, која је представила улогу и занчај чауша некад и сад у свадбеним ритуалима златиборског краја, и носила назив "Ево чаја, ево обичаја!". А са њеним аутором, музејским саветником, етнологом Снежаном Томић-Јоковић разговарале Мирјана Никић и Елизабета Арсеновић.

И зато - ево вама једне ведре "којекуда" приче!

Радио Београд 1, 09.05

 

Све фотографије су преузете са: wikipedia.org

 

 

Којекуда Којекуда

Autor:
Аутори: Елизабета Арсеновић и Мирјана Никић

Емисија Радио Београда 1 која ће вас, баш како јој и назив говори, водити од Келебије до Медвеђе, од Бајине Баште до Неготина - у сеоца и градове, у прошлост и будућност, у стварно и могуће. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње