понедељак, 15.02.2021, 15:00 -> 13:27
Извор: Радио Београд 1
Аутор: Слободан Петровић
Србија слави Дан државности
Србија обележава Сретење - Дан државности, у знак сећања на 15. фебруар 1804. године, када је у Орашцу почео Први српски устанак и када је 1835. године проглашен први српски Устав.
Autor:
Радио Београд 1
“Новости дана”, централна информативна емисија Првог програма Радио Београда емитује се од јесени 1958. године. Још од тада, представља релевантан и свеобухватан преглед најважнијих информација и догађаја из земље и света. [ детаљније ]
Премијерка Ана Брнабић је поручила да је Сретењски устав, слободарски и правдољубиви дух нашег народа, Србију сврстао у ред предводника на Балкану, Европи и свету.
Поводом Дана државности, председник Александар Вучић уручио је одликовања заслужним појединцима и институцијама. Поручио је да је Сретење велики дан за Србију, дан када се рађала модерна српска држава, и најважнији датум у историјском, политичком и верском календару наше земље.
Међу одликованима су патријарх московски и све Русије Кирил, као и деветоро кинеских лекара који су се у нашој земљи, раме уз раме, борили против ковида 19 са нашим здравственим радницима. Орден је добио и руски вајар Александар Рукавишњиков, аутор споменика Стефану Немањи. Добитници сретењских признања су и режисер Емир Кустурица, музичари Горан Бреговић, Бора Ђорђевић, Момчило Бајагић, виолиниста Стефан Миленковић, сликар Милан Циле Маринковић и оперска дива Јадранка Јовановић.
Вакцинација против вируса корона наставља се и током празника. Данас је стигло 40 хиљада доза Фајзерових вакцина, идуће седмице 46 хиљада, а очекује се још 50 хиљада руских, као и 800 хиљада вакцина Астра Зенеке. Србија је потписала уговоре за куповину више од 10 милиона доза вакцина. Прву дозу вакцине до сада је примило више од 635 хиљада грађана, а другу дозу више од 200 хиљада.
На ванредним парламентарним изборима на Косову и Метохији, Српска листа је освојила свих 10 мандата, колико је предвиђено за представнике Срба у јужној покрајини. Покрет Самоопредељење Аљбина Куртија освојио је око 48 одсто гласова, односно 55 посланичких места, што није довољно да самостално формира владу.
Уредник и водитељ Слободан Петровић.
Уредник вести Ненад Селаковић и Тина Амић.
Коментари