Тајне заната градитеља виолина у Ковачици

Дрво које пева људским гласом. У распону од четири октаве – од дубоких, тамних тонова, који као да силазе до самог дна душе и тамо рују испитујући границе бола, до највишег цилика, који са врха најтањег нерва ставља тачку на знак узвика радости. Њено величанство, краљица инструмената – виолина. Стара, веома стара, пратитељка човека на његовом путу кроз историју цивилизације.

Историчари музике, познаваоци и  заљубљеници у њен звук овако је представљају: „Виолина  има дугу историју, стотинама година уназад. Различити типови сличних инструмената са две, три и четири жице постојали су у разним културама широм света, а многи верују да је претеча четворожичне виолине, која је развијена у Европи током 16. века, дошла са Средњег истока.

Коришћена је превасходно да прати вокале и плес у време ренесансе. Током 17. века, композитори почињу да пишу више за виолину, а градитељи да усавршавају инструмент. Музичким иновацијама највише је допринела школа италијанских градитеља који су израду довели на врло висок ниво. Неки од најпознатијих су Андреа Амати и Гаспаро да Сало у 16. веку, те Николо Амати, Ђузепе Гварнери, Антонио Страдивари и Аустријнац Јакоб Штајнер у 17. и 18."

Виолина је, сматра се, најекспресивнији инструмент или, како то каже легендарни Ђоле Балашевић: "Добра виолина има пет жица - четири на чивијама и једну у срцу оног ко је свира". Осим тога, она је и, кажу зналци, невероватно комплексан инструмент за свирање, а могло би се рећи готово пођеднако или чак и тежи за прављење. За израду једне виолине потребно је време, изузетно стрпљење, таленат, рад, размишљање, интуиција, али пре свега страст. Зато су добри мајстори ретки. А један међу њима живи у Ковачици и виолине гради већ више од четири деценије - Јан Немчек.

Његову радионицу су током чудног и тешког времена вируса корона посетиле Мирјана Никић и Елизабета Арсеновић.

Којекуда Којекуда

Autor:
Аутори: Елизабета Арсеновић и Мирјана Никић

Емисија Радио Београда 1 која ће вас, баш како јој и назив говори, водити од Келебије до Медвеђе, од Бајине Баште до Неготина - у сеоца и градове, у прошлост и будућност, у стварно и могуће. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње