Читај ми!

Угаљ, турбине, димњак...

Ако бисмо у причи о ТЕ Костолац тражили актуелност, онда би се морало рећи да се ово постројење, изграђено средином, и у другој половини прошлог века, последњих година помиње као један од већих загађивача ваздуха у Србији. Додуше, уводе се неке нове технологије, које могу да реше ове проблеме, а чак постоје планови да се овој термоелектрани продужи век за још двадесетак година. У јавности се воде полемике око одсумпоравања нуспродуката производње струје, што задаје проблеме житељима оближњих градова.

Али термоелектрани Костолац и даље производи 14 посто електричне енергије у нашој земљи. А Србија се, чланством у Енергетској заједниции, обавезала да усклади емисије из термоелектрана са захтевима ЕУ, и то увођењем процеса одсумпоравања димних гасова термоелектране.

Но, наша прича је лична успомена и прича о целом једном радном веку проведеном, у нешто бољим временима, у термоелектрани Костолац. Причао нам је Симеон Сима Јовановић, данас пензионер, али још увек пун полета, док се присећао својих радних дана, у другој половини прошлог и првих година овог века.

Слушале су га, и запиткивале, ауторке емисије Којекуда Мирјана Никић и Елизабета Арсеновић.

 

Којекуда Којекуда

Autor:
Аутори: Елизабета Арсеновић и Мирјана Никић

Емисија Радио Београда 1 која ће вас, баш како јој и назив говори, водити од Келебије до Медвеђе, од Бајине Баште до Неготина - у сеоца и градове, у прошлост и будућност, у стварно и могуће. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње