Којекуда

Нема поузданих сазнања ко је, средином 19. века, први дошао на идеју да покрене сликарске колоније, нити када је, где и са ким остварио. Али је, ипак, остало забележено да је у Европи између 1830. и 1914. око три хиљаде уметника, у мањим или већим групама, проводило време и стварало у више од 80 уметничких комуна, далеко од урбаних центара.

Из Европе, тај уметнички покрет ка селу и природи, раширио се свуда по свету, посебно на америчком континенту. Потоњи његови истраживачи прецизно наводе да су се у колонијама окупљали уметници - припадници више од 35 нација, ипак највише Американци, Британци и Немци. По броју колонија у Европи су предњачиле Холандија, централна Немачка и Француска. Заљубљеност неких сликара тог времена у такав начин не само рада, већ и живота, учинио је да су многи међу њима и трајно променили место боравка, са другима или сами, попут Клода Монеа који је, иако рођени Парижанин, једноставно остао - до смрти - у сеоцу Живерни после једне колоније.
Сликарских или уметничких колонија има и данас, много и практично свуда, иако је њихова популарност нагло била опала по завршетку Првог светског рата, када се променио уметнички сензибилитет. Модерном духу њихов интимизам, на првом месту , био је скучен. Сећање на неке најстарије и најзначајније живи и данас, захваљујући културном туризму, који се, пак, развио и због предања о окупљањи и стварању великих уметника, али и зато што су у тим малим местима никли музеји и галерије, који чувају и излажу дела из збирки насталих током активног периода колонија.
Сличан историјски пут има и Уметничка колонија „Ечка", названа по сеоцету два километра удаљеном од Зрењанина: идеја о оснивању сеже на крај 19. века, у време када је Војводина још била део Аустро-Угарске монархије, прави почетак десио се тачно на половини 20. века, а траје и данас. Збирка која броји готово три хиљаде дела чува се и излаже у Савременој галерији у Зрењанину, у којој нас је са причом дочекала кустоскиња и историчарка уметности Сунчица Ламбић-Фењчев.

А причу забележиле - Мирјана Никић и Елизабета Арсеновић.

Фотографије преузете са сајта Савремене галерије Зрењанин www.galerija.rs

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње