уторак, 07.08.2018, 15:00 -> 13:05
Новости дана
Председник Србије Александар Вучић оценио је како је неопходно решење проблема Косова и Метохије неопходно и то што пре. Истакао је да нам оно треба да би обезбедили дугорајан мир. У обраћању јавности рекао је да ће савет Србима на Косову и Метохији бити да пажљиво радимо и пратимо дешавања у међународној заједници, да инсистирамо на својим правима и да бирамо тренутак и потезе, који ће бити у складу са нашим интересима.
Autor:
Радио Београд 1
“Новости дана”, централна информативна емисија Првог програма Радио Београда емитује се од јесени 1958. године. Још од тада, представља релевантан и свеобухватан преглед најважнијих информација и догађаја из земље и света. [ детаљније ]
Вучић је најавио да ће држава инсистирати на односу према Српској православној цркви и формирању заштићених зона, али и на питању имовине. Прецизирао је да је реч о приватној и личној имовини Срба на Космету, имовини Цркве, имовини у власништву привредних субјеката регистрованих изван покрајине, те државној и друштвеној имовини на територији покрајине. Председник је истакао да никаквих тајних одлука, ни решења неће бити и да ће коначну одлуку донети народ.
Портпаролка Европске комисије Маја Коцијанчич изјавила је да ће предлог статута Заједнице српских општина на Косову бити разматран у Бриселу, на састанку председника Србије Александра Вучића и Хашима Тачија. Додала је да ће састанак бити одржан пошто Нацрт статута буде направљен, као и да се на њему још ради.
Висока представница Европске уније за спољну политику Федерика Могерини изјавила је да Европска унија охрабрује предузећа да повећају своје пословање са Ираном, јер та земља, каже, поштује обавезе из нуклеарног споразума. Могеринијева је рекла да је на Европљанима да одлуче са ким ће трговати. Она наводи да се чини све како би се Иран задржао у споразуму, јер, према њеним речима, у Унији верују да је то у интересу безбедности не само региона, већ и света.
Упркос упозорењима и жаљењу европских савезника, данас је ступио на снагу први сет нових санкција Сједињених Америчких Држава против Ирана, како би се извршио већи притисак на Техеран. Ирански председник Хасан Рохани поручио је да би Техеран био спреман да разговара са Американцима, само ако Вашингтон покаже да је поуздан саговорник.
Ватра која букти северно од Сан Франциска прерасла је у највећи пожар у историји Калифорније. Два шумска пожара брзо се шире због суве вегетације и топлог времена са јаким ветром. У ватреној стихији до сада је изгорело 75 кућа, а хиљаде људи су евакуисане. Калифорнија се бори са укупно 18 пожара које гаси око 14 хиљада ватрогасаца, више стотина војника, као и добровољци, авионима, возилима и другом механизацијом.
Уредник и водитељ: Слободан Петровић
Уредник вести: Ирена Јеловац
Коментари