Којекуда

Калиграфија (од Грчког kallos "лепота" и grafẽ "писање") је уметност лепог писања која води порекло из Кине. Савремена дефиниција калиграфске вештине је „уметност давања форме знаковима на изражајан, хармонистички и вешт начин“, а слова се израђују широким шиљатим инструментом, четком, или другим алатима за писање. Али…

„Али" је најава потребе за објашњењем, јер дефиниција је сувопарна, мада тачна. У дефиницију не може да стане много тога, што, истине ради, тешко стаје и у речи. У том помало неухватљивом - лежи суштина - сваке уметности, сваке вештине чији је извор у срцу.

Овако је то било! Представите себи - вече, прохладно и сумрачно..стамбена зграда, у чијем је приземљу омалена радионица...Стојимо, чекамо саговорника за нову којекуда причу...Висок, крупан, са проседом косом и срдачним осмехом руку нам пружа Дијак ( каже после - то је надимак од дјак, а чућете зашто је то важно ). То је Светозар Пајић, наш домаћин - калиграф , мада је раније био много штошта у животу.

Мотори, путовања по свету, графички дизајн, маркетинг, помињу се ту и ливнице, економска школа, и још понешто...Све га је то водило калиграфији, уверено тврди.

Светозар преписује књиге староставне: Мирослављево јевањђеље, Душанов законик, Откровење Јованово...Тачније говорећи, Светозар сачини књигу, која изгледа исто као сачувани оригинали и стари преписи - од почетка до краја. Од пергаментних листова - до металних рељефних окова. Од првог слова, које је слика по себи, до мале металне копче којом је затвара. Једва да се усуђујете да отворите неку од Светозаревих књига - ремек дела.

Пред вама је прича - о животу. Те приче су увек најлепше. Како је открио своју вештину и унутрашњу тиху, а бујну радост у стварању калиграфских рукописа и књига. Како свој дар претвара у стварање, што је скоро заповест за све талентоване, а често је људима тако тешко да ту заповест испуне. Зато је Светозар срећан човек..И кад тихује у нашим манастирима, и кад прави калупе и излива манастирске копче, и кад мунициозном техником црта лепа слова..Па и кад прича са људима...

У овом случају са Мирјаном Никић и Елизабетом Арсеновић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње