Којекуда

Равницом разделила Јухор и Бељаницу. Улила Раваницу у Велику Мораву. Примакла, или одаљила, Јагодину и Параћин. А свакако, на истом месту, прећуприла миленијуме. Ћуприја.

Историја бележи овако: област Ћуприје била је настањена још у камено доба, у које нас воде предмети пронађени у близини манастира Раваница. Стублина је археолошко налазиште винчанске културе у селу Супска. У ћупријском крају откопана су и два сребрна илирска појаса са палметама и неколико комада накита од филиграна уз богату керамику гвозденог доба, када су ту били настањени Трачани - Мези и Трибали. Затим, стижу Kелти, али не остају задуго, јер су се на западу Балканског полуострва појавили Римљани и око 15.г. п.н.е. заузимају област Мораве.

Насељу у плодној долини реке Римљани дају прво име - Horreum Margi, у преводу „житница Мораве". Било је то најважније место на делу чувеног „Via Мilitaris", војног пута, између Виминацијума- Naissusa (данашњих Kостолца и Ниша), главни привредни, трговачки, саобраћајни, стратегијски и центар за израду оружја и, заиста, највеће складиште жита. Ипак, највећу важност насеља била је што се налазило на месту где је био главни прелаз преко Мораве. Римљани су сазидали и први, зидани мост, на истом месту где ће од тада све до данас увек и бити.

Звала се Ћуприја и Равно, од средине XII века и 1183, баш ту је Фридриха Барбаросу с крсташина дочекало изасланство Немањино... А онда стижу Турци... Некадашњи Via Мilitaris сада је једнако важан Цариградски друм и на њему паланка, Морава град или Морава хисар, како га је ко звао, важно преноћиште за уморне путнике са најпре понтонским мостом на реци по којој је и назван, а од друге половине 17.века са сталним мостом, ћупријом, који је подигао Мехмед-паша Ћуприлић и од када град више није мењао садашње име. Занимљиво је и да је у ХVI и XVII веку, Ћуприја била и пристаниште на Великој Морави и постоје докази да се њоме бродило све до почетка XIX века.

А управо почетак тог века, прецизније, година 1805, још један је важан међаш у историји Ћуприје, Поморавља, па и целе Србије. Тада се одиграо чувени Бој на Иванковцу, први сукоб устаника у Првом српском устанку са турском царском војском, до тада су се борили само са узурпаторима власти, са дахијама. Српска победа имала је велики морални ођек у целом пашалуку, ојачала самопоуздање устаника и тако допринела успесима у борбама за ослобођење.

Била је Ћуприја у XX веку и град шећера, и, дуго, престоница атлетике, а по све те занимљиве приче отишле смо у „ Horreum Margi - Ravno ", како се данас назива тамошњи музеј.

Ваше - Мирјана Никић и Елизабета Арсеновић

Извор слике са насловне стране: Petar Milošević - Сопствено дело, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11057379 

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње