Читај ми!

реприза

Војвода Живојин Мишић

Није било српског официра који није познавао генерала Живојина Мишића и његову високу војничку спрему и способност.             Као изврстан војник, Живојин Мишић (1855-1921) учествовао је у свим ратним сукобима у које је Србија била уплетена од 1877. до 1918. године, укључујући српско-турски рат (1877), српско-бугарски рат (1885), Балканске ратове (1912, 1913), па на крају и Први светски рат. У периоду од 1898. до 1904. године предавао је војну стратегију на Војној академији, а након тога је служио под командом Радомира Путника. Успешно је заменио Путника и бранио Србију од напада Аустроугарске, који је означио почетак Првог светског рата. У децембру 1914. године, победио је у Колубарској бици. У част ове победе, додељена му је титула војводе.

У вечерашњој емисији подсетићемо на Мишићеве ратничке заслуге у Првом светском рату.

Француски маршал Жозеф Жофр рекао је: "Деликатни маневри на Церу и Колубари вођени са сигурним просуђивањем, са слободом духа и снагом која испољава мајсторство српког командовања, заслужују да заузму сјајно место у нашим стратешким студијама." И доиста, та операција је ушла у уџбенике ратне вештине по неколико изузетних појединости, поред осталих и као јединствена победа "из окрета". Војска која одступа окренула се "на лево круг" и величанственим јуришем натерала непријатеља у бег.

Аутор емисије: Миља Милосављевић.

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи