Српски на српском

Можда сам језички родно равноправно сасвим неосвешћена, али бар нисам параноична! Прво смо се шалили са захтевима боркиња за видљивост женског рода у језику да се каже војникиња, ђакиња, ронилица, давалица, послодавкиња, возачица ... и смишљали мушке облике за бабицу, спонзорушу, дадиљу и удавачу.

Онда смо се навикли на министарке, секретарке, посланице и премијерке, а у медијима су почеле да гостују филозофкиње, социолошкиње, биолошкиње и архитекткиње... и на крају ћемо стварно морати да потражимо помоћ психолошкиње, психологиње или психологице .... јер више ништа није ни смешно ни равноправно него параноично.

Носилице или носиље звања и титула се саме опредељују како ће се представити и потписати, Одбор за стандардизацију језика издаје саопштења која се не поштују, а новинари и новинарке и у овом случају испадоше главни креатори и креаторке језичке политике. Једна новинарка ми је испичала како је у свом прилогу одлучила да изостави информацију о жени академику, зато што јој, не речи, него реченице нису родно равноправне!

Драмска уметница: Јадранка Селец

Аутор и уредник: Мирјана Блажић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње