Гости из прошлости

„Режими могу да падају и пропадају, али не и ја“, рекао је Таљеран једном приликом и у складу са том својом реченицом провео своју каријеру кроз лавиринт политичких превирања и успона и падова режима. Увек је био део власти. Први би намирисао пад једне владе и први подржао формирање следеће. И свакоме је био потребан јер је много знао и умео са сваким.

Гроф Мирабо рекао је да би Таљеран комотно могао да прода душу за новац и да буде на добитку, јер би мењао ђубре за злато, а Наполеон је за свог министра спољних послова и једног од највећих дипломата у историји решавања међународних односа казао да је најобичнији „измет у свиленим чарапама". Али и такав, био је непроцењиво користан. Умео је све што се од политичара одувек тражило - био је лукав, проницљив, благоглагољив, склон сплеткама и, кад треба, прилагодљив и опасан.

Шарл Морис де Таљеран-Перигор најпре је постао посланик у скупштини, одакле се одувек и почињало. Потом је напредовао ка месту председника Уставотворне скупштине и стигао до прилике да га историја памти као једног од твораца "Декларације о правима човека и грађанина". У кризној ситуацији, кад је Француској запретио банкрот због огромног јавног дуга, предложио је да се држави на располагање ставе црквена добра и истог момента заратио са клером. Епилог је историји одавно познат - папа Пије VI некадашњег бискупа из Отена изопштио је из цркве, а све што је тим чином католицизам изгубио, и добро и лоше, добила је политика. Добила је Таљерана - дипломату, председника владе и министра спољних послова, који је променио бар шест политичких опција и убеђења, а заједно са Жозефом Фушеом, био је најутицајнији министар Наполеоновог царства.

Таљеран је био министар спољних послова, али у својим рукама држао је све конце и спољне и унутрашње политике Француске. Све што се дешава у држави знали су само министар полиције Фуше, Таљеран и његов лични секретар. Последња двојица састајала су се сваког јутра у једном собичку без стола и столице. Летећи јутарњи договор једном је почео секретаровим извештајем о демантију:

"Лајава француска штампа пише да сте ви, еминенцијо, довели седму метресу. Ја сам написао деманти и све сам то демантовао у име владе, у целини и у детаљима."

"Баците то!" - повикао је Таљеран - "то су глупости, то се не демантује! У мојим годинама не знам шта ћу ни са овом једном метресом."

"Добро, то онда не демантујемо, али и француска и европска штампа тврде да се из овог кабинета, еминенцијо, из наших служби и од народних пара форсира обарање режима у Европи."

"Слушајте, то морате одмах да демантујете, у целини и у детаљима, и то званично." "Али, еминенцијо" - муцао је секретар - "па и ви и ја знамо да је то тачно, ми то радимо, и то из ове собе."

"Схватите, младићу - рекао је Таљеран - "паметна влада демантује само тачне вести, а не глупости."

Чувеног француског дипломату, Таљерана, који је био слуга сваког режима, мада има оних који тврде да је само служио Француској под сваким режимом, у "Госте из прошлости" довела - Мирјана Блажић.

Радио Београд 1, 13.05

 

 

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње