Читај ми!

Реприза

Светозар Милетић

На данашњи дан, 22. фебруара 1826. у Мошорину рођен је Светозар Милетић, доктор права, адвокат, политичар, новинар и велики српски трибун. Адвокатски позив постаће за Милетића одскочна даска за његов политички рад. У „Српском дневнику“ објавио је свој први политички чланак „Срби и Романи“. Последњи у тој серији написа је његов чувени „Туцидански чланак“, објављен уочи православног Божића, 1861. године.

Чланак је имао огромнога утицаја и одјека у целом народу, па и преко граница Угарске. Милетић пише:

„Срби су захтевали народни сабор који би са представницима Мађара говорио о гарантијама српских националних и политичких права после укидања Бахове Војводине. Аустрија је једностраном одлуком предала Србе на милост и немилост Угарском сабору, не обазирући се на жртве које су Срби поднели за Аустрију. И зато с овом годином свршујемо рачун наш са досадашњом владом..."

Српском народу Милетић препоручује стрпљење, јер „против силе и времена никуд ни камо". „Туцидански чланак" означио је почетак Милетићеве знамените публицистичке и политичке улоге, која се после кратког младалачког заноса наставила у тешким, драматичним борбама за националну равноправност војвођанских Срба.

Светозар Милетић је преминуо 4. фебруара 1901. године.

У вечерашњој емисији чућемо причу о животу и раду Светозара Милетића.
 
Аутор емисије: Миља Милосављевић.

 

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње