понедељак, 12.10.2015, 15:00 -> 13:58
Новости дана
Извршни савет Унеска усвојио је дневни ред на којем се налази и предлог препоруке за пријем Косова у чланство те организације. Са том одлуком нису се сложили представници Русије, Кине, Кубе и Аргентине. О предлогу за пријем Косова расправљаће се 21. октобра, рекао је портпарол Унеска Џорџ Папагианис. Одлука се доноси већином гласова, а ако предлог буде прихваћен, коначну одлуку донеће Генерална конференција Унеска која заседа од 3. до 18. новембра.
Autor:
Радио Београд 1
“Новости дана”, централна информативна емисија Првог програма Радио Београда емитује се од јесени 1958. године. Још од тада, представља релевантан и свеобухватан преглед најважнијих информација и догађаја из земље и света. [ детаљније ]
Захтев за пријем Косова у Унеско поднела је Албанија, а подржало га је 45 земаља. У предлогу одлуке наводи се да Извршни савет доноси препоруку да Генерална конференција прими Косово у чланство, имајући у виду да, како се наводи, Косово прихвата устав те организације, спремно је да испуњава обавезе које проистичу из чланства и да учествује у трошковима.
Председник Србије Томислав Николић изјавио је да мисли да време за национални консензус по питању Приштине с обзиром на све веће расположење у ЕУ по питању укључивања тамошње администрације у многе међународне организације. Председник је поручио да је држава много радила да Косово не постане чланица Унеска, да је он до сада многима послао писма и видео записе о догађајима из марта 2004. године, а који сведоче како су Албанци "чували" нашу баштину. Најавио је да ће он у петак поново разговарати са председницима држава и амбасадорима и указати им зашто до тога не би требало да дође.
Премијер Александар Вучић изјавио је да су евроинтеграције пут Србије, али да не може са одушевљењем да прихвати сваки потез Европске уније, као, на пример, чланство Косова у Унеску. Вучић је рекао да за Србију економска ситуација није проблем, и да га највише плаше политички проблеми које други изазивају. Додао је да је наша земља много уложила у региналну стаблиност, безброј пута прећутала онима који су је провоцирали, али није дозволила понижавање, ни у случају Хрватске, ни по питању резолуције о Сребреници у Уједињеним нацијама .
Министар правде Никола Селаковић изјавио је, поводом захтева Косова за пријем у Унеско, да ситуација није лака и да је Србија покренула опсежну дипломатску активност да спречи пријем Косова у Унеско.
У Јагодини је отворена фабрика за производњу трака најновије технологије у индустријском паковању, италијанске компаније "Вибак". Инвестиција је вредна 75 милиона евра. Фабрика, површине 70 хиљада квадратних метара, изграђена је у Индустријској зони у Јагодини и запошљаваће четиристо радника. Отварању су присуствовали премијер Александар Вучић, шеф дипломатије Ивица Дачић, председник Скупштине Општине Јагодина Драган Марковић, амбасадор Италије Ђузепе Манцо и директор компаније "Вибак Балкани" Патрицио Масини.
Неколико војних организација које се боре против Исламске државе, ујединило се у коалицију под називом Демократске снаге Сирије. Према незваничним информацијама нове снаге би требало да добију финансијску и логистичку подршку Сједињених Америчких Држава. Западни савезници сматрају да Русија војним операцијама у Сирији продубљује кризу у тој земљи. Руски председник Владимир Путин одбацује могућност да у Сирију пошаље копнене трупе.
Уредник и водитељ: Слободан Петровић
Уредник вести: Марица Сердар
Радио Београд 1, 15.00
Коментари