Којекуда

Један од спомена на Велики рат је и један велики – и важан – лав! У Аранђеловцу. У парку Буковичке бање. Чека свој стоти рођендан...

Реч је о првој скулптури насталој од чувеног "белог Венчаца", мермера из утробе истоимене планине, која заједно са Букуљом окриљује шумадијску варошицу. Рат је беснео, али је 1916. један аустро-угарски официр заједно са неколицином српских заробљеника, локалних каменорезаца, исклесао скулптуру лава и тако показао да венчачки мермер може да се користи за много узвишеније, уметничке сврхе, а не - као до тада - само за надгробне споменике или као грађевински материјал. А постављањем скулптуре баш у парку Буковичке бање, утрт је још један пут - формирању, практично, музеја на отвореном каквих, тог типа, има само још три у целом свету.

Данас, на простору од двадесет и два хектара парка у центру Аранђеловца, "као у гнезду, или језгру, дозревају и одуховљавају се милиони тона дивљине околних мермерних планина" - да позајмимо ову лепу реченицу незнаног аутора, доступну свима преко Интернета. Јер, педест година после израде и постављања прве скулптуре - за којих је, додајмо, представљено више оних које представљају неке од најзначајнијих личности наше историје - 1966, покренут је Симпозијум скулптуре "Бели венчац", који је Аранђеловац и Србију сместио - показује се, непроменљиво - на вајарску мапу света. Две године касније, 1968, фанфаре су најавиле сусрет мермера и звука, јер је покренута међународна уметничка смотра истог имена, у оквиру које се већ готово пола века представљају највреднија музичка, фолклорна, драмска, балетска, књижевна, ликовна - раније и - филмска остварења из целог света. Од 1973, део "Мермера и звука" је и међународни фестивал "Свет керамике".

Клецала је и посустајала смотра по проласку златних и доласку тешких година распада бивше државе, и после тога, двехиљадитих, али је ипак опстала и од 2007. живи новим животом захваљујући понајвише вери и истрајности аранђеловачког заљубљеника у уметност Миломира Недељковића и неколицини младих људи који су тада прихватили изазов да манифестацију с којом су у родном граду одрастали, врате на место које јој припада.

Када смо их среле пре нешто више од годину дана, већ су много говорили о томе како ће бити ове, јубиларне године, када симпозијум "Бели Венчац", а са њим и смотра "Мермер и звуци" обележавају педесет година постојања. Миодраг Фишековић, иначе, четрнаест година млађи од манифестације, тада је руководио њоме као директор, а нама је био домаћин и саговорник у прелепом павиљону, галерији у срцу Буковичког парка. Сада је уредник Сценског програма смотре и члан њеног Управног одбора. У разговору је много пута помињао Невенку, Поповић, тада секретара Смотре, а од ове године она је директор. Добро је да је схваћено да их не треба мењати, већ им само мало променити улоге, јер су њих двоје, заправо, срце "Мермера и звука".

А Ви ћете слушати како оно куца, пратећи ритам длета вајара са свих континената и ритам свих осталих уметности, сваког лета, у миру и раскоши аранђеловчког парка.

Тај ритам ухватиле - Мирјана Никић и Елизабета Арсеновић.

Фотографија са насловне стране преузета са obidjisrbiju.com

Којекуда Којекуда

Autor:
Аутори: Елизабета Арсеновић и Мирјана Никић

Емисија Радио Београда 1 која ће вас, баш како јој и назив говори, водити од Келебије до Медвеђе, од Бајине Баште до Неготина - у сеоца и градове, у прошлост и будућност, у стварно и могуће. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње