Којекуда

Идемо на исток, у Хомоље. Данас ће бити и приче, и свирке. А на почетку питање - које није наградно, али је свакако лепо знати –која је разлика између фруле и дудука (јер на први поглед изгледају идентично)? Мада је можда добро и питање – колико људи уопште зна да је дудук дувачки инструмент?

Фрула, двојнице, дудук, рикало - стари народни инструменти, заправо, уз разне удараљке свакако најстарији, с обзиром да их је било једноставно направити. Свака трска, животињски рог или шупља кост могли су послужити за израду. У сваком селу био је макар један неко ко је био посебно вешт у свирању, али и у изради ових инструмената. Била је то најчешће омиљена забава пасртира, а ма које славље било је практично незамисливо посебно без фруле. Мелодичан, певљиви звук, у спором ритму, додатно је "одмарао" одмор, а у брзом, разигравао и тело, и душу.

Било. Па се скоро изгубило, како се село преселило у град. Али се није заборавило! Сведоче о томе све многобројнији сабори фрулаша у Србији, од најчувенијег и најстаријег у Прислоници код Чачка, преко оних у Ражњу, Лелићу код Ваљева, Крушевцу, Иђошу код Кикинде, Јагњилу код Младеновца до једног од најмлађих у хомољском селу Осаница, општина Жагубица. Причао нам је једног жарког јулског дана баш о њему мајстор фруле Иван Томић.

Уз помоћ чувара нашег музичког националног блага, етномузиколога, пре свих Наде Замфировић, коју Иван често и много помиње, и источна Србија добила је свој сабор фрулаша. И пре тога, Удружење фрулаша и дудучара, а још пре тога школу фруле, коју води наш домаћин у Осаници. Када смо разговарали с њим, имао је тридесетак ђака, и то више девојчица него дечака. С пуно љубави нам је представио тада њих три, најмлађа је имала само пет година. Има мајстор Иван и школски програм, и дневник, бележи доласке и изостанке, као и напредовање свакога од ученика, иде се и на такмичења... Права школа!

И за њега је дружење с фрулом почело када је био дечак и плакао да му је родитељи купе! Како није било пара, купила му је учитељица видевши колико жели. Од 1962, када се придружио фолклору, броји године успешног свирања и наступања. А сада жели да новим генерацијама пренесе и своје умеће, и своју љубав према том чаробном инструменту.

На сусрет са нама у просторијама Удружења фрулаша и дудучара у Осаници, понео је сијасет фрула. И - дудук! Ми гледале, гледале, па не могосмо да међу - за нас - врло сличним свиралама, препознамо дудук. Онда нам је маестро Иван открио - до тридесет центиметара дужине је фрула. Свака дужа је дудук! И ето одговора на питање постављено на почетку! А следе још многи. Само нас слушајте!

Позивају вас - Мирјана Никић и Елизабета Арсеновић

Којекуда Којекуда

Autor:
Аутори: Елизабета Арсеновић и Мирјана Никић

Емисија Радио Београда 1 која ће вас, баш како јој и назив говори, водити од Келебије до Медвеђе, од Бајине Баште до Неготина - у сеоца и градове, у прошлост и будућност, у стварно и могуће. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње