Српски на српском

Почетком 18. века слава Светог Саве, која се прослављала још под Турцима, прво скривено, у манастирима и црквама, „претворила се у просветну славу и постала школска свечаност, прослава национална, празник матерњег језика, словенске идеје, словенског јединства и наде у бољу будућност“. Тако је у својој књизи о Светом Сави писао Милош Црњански 1934. године, а од тог доба писање придева свети у нашем Правопису мењало се бар два пута.

Зна се да у Српско-латинској школи у Сремским Карловцима, 1734. године, на Дан Светога Саве није било наставе, него су се ученици позивали да се на празник моле великом српском светитељу и просветитељу. Прва школска прослава Светог Саве одржана је у Земуну 1812. године, а у Србији су се таква празновања усталила после ослобођења од Турака. Кнез Милош је, иако самоук, високо ценио просвету, па је 1823. године наредио да се Свети Сава слави по школама, а сам је имао обичај да каже: „Бог да прости учитеља, па родитеља."

Наредба кнеза Милоша о прослави Светог Саве у школама била је усмена, а законом је регулисана у време намесништва кнеза Михаила 1840. Те године професор Атанасије Николић, ректор крагујевачког Лицеја, приредио је прву званичну прославу Савиндана 15, односно 27. јануара, када је свечана поворка прошла градским улицама, у школи је изведен пригодан програм, народ се на улици веселио и гостио овнујским печењем и вином о трошку општине, а у тексту у којем сам све ово прочитао, садржај који је цитиран из давно штампаних књига наведен је по правописним правилима која одавно не важе...

Драмски уметник: Феђа Стојановић
Уредник: Мирјана Блажић Микић

Радио Београд 1, 10.55

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње