Велика Хоча - вино и истина

Велика Хоча, архаично и Голема 'Оча, је насеље у општини Ораховац на Косову и Метохији. Од Призрена и Ђаковице је удаљена око 25 км.

Крај је традиционално богат виногорјем, захваљујући великом бројy сунчаних дана и надморској висини од 400 метара, као и благој клими, заштићен са источне и северне стране планинама, тиме и од хладних ветрова. Због тога је Хочанско виногорје једно од најблагороднијих у Србији, а и чувено на далеко.

У историјским изворима Велика Хоча позната је од 12. века када је Стефан Немања ово место приложио манастиру Хиландар, па је то једно од најстаријих српских насеља у Метохији. Немањини потомци су потврђивали дар Хиландару и увећали хочански метох, тако да је у средњем веку Велика Хоча била јак привредни и духовни центар са 24 цркве и два, три манастира и имала је и свој трг.

Узгој винове лозе и традиционална производња одличних вина у Великој Хочи допринели су изградњи бројних грађевина и објеката, познатих као винице - јер се у њима чувало вино. Виница манастира Дечани своје виногорје у Великој Хочи има још из времена цара Душана и у њој се данас производи дечанско вино.

До агресије НАТО-а на Косово 1999. године, у насељу Велика Хоча није било ниједне албанске куће. Данас у Великој Хочи, као у својеврсном изолованом гету, живи око 700 Срба, суочених са драматично тешким условима немиле свакодневице и безмерне патње, без основних људских права, често без струје и воде, те потпуно изолованих у окружењу околних села настањених Албанским становништвом. Веома чест случај је физичка немогућност одласка до сопствених винограда, које годинама заузимају "албанске комшије", принуђујући преостало српско становншство, без икаквих материјалних прихода и немогућности коришћења сопствених добара, на "тихо" исељавање.

Велика Хоча и околина, су последњих година били у својеврсном гету. Иначе место Велика Хоча и Ораховац су такође, нажалост познати и по томе што су отмице и убиства Срба почеле још пре НАТО - агресије. У Великој Хочи је 2009. године откривен и освећен, споменик убијеним и киднапованим Србима на Космету.

Слушаћете причу о животу у Великој Хочи коју су нам испричали чланови породице Накаламић, који овде живе у кући својих предака, и ту су читав свој живот. Непосредни, гостољубиви, отовореног срца. Нама су понудили своје вино, свој ручак, почасна места у својој кући...И најважније - искрену и очаравајуће једноставну причу о томе како живе.

Слушале их и забележиле Мирјана Никић и Елизабета Арсеновић.

Радио Београд 1, 09.05

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње