Којекуда

Хомољске планине чине живописни предели Источне Србије, са занимљивим пећинама, древним легендама, обичајима и митовима, скривеним благом, бројним водопадима, стеновитим планинским врховима и раскошним пашњацима.

Жагубицу, лепотицу Хомоља, чувају планински висови кроз које је Млава прокрчила импресивне клисуре којима се стиже до срца Хомоља. Горњачка и Рибарска клисура и данас скривају римска утврђења и куле дуж литица. Манастир Горњак, задужбина кнеза Лазара из 14. века, те Тршка црква, најстарија епархија из 9. века, у потпуном су складу с природом.

На улазу у Горњачку клисуру је извориште Ждрело, гејзир крај Млаве о чијим се лековитим својствима испредају невероватне приче. Извориште називају лековитом бањом под отвореним небом, а опевано је и у народним песмама. Температура воде у овом изворишту је током читаве године 39 степени, а вода са четири изузетно јака извора одлази у оближњу Млаву. Према предању и народном веровању, топла вода извире из лаве испод мистичног брда Вукан, где је у давна времена прорадио вулкан, али се касније угасио. Међутим, на његовом дну вода и даље кључа.

Више од 40 пећина воде у подземни свет - прави рај за истраживаче и авантуристе. Дивља свиња, јелен, срна и бакарна лисица овде имају приодно станиште, док су кристално чисте воде Млаве идеалне за пастрмку.

Осим тога, Петровац на Млави смештен је на обали некадашњег Панонског мора, а узвишења и брда у околини су бивши корални гребени. О томе сведоче и велике наслаге морских пужића у каменитим слојевима земље.

"Стојане, пуштај воду!" - Тако су су у Хомољу молили "моћног Стојана", који је, како легенда вели, по својој вољи задржавао или пуштао воду. То је Хомољска потајница, необичан извор - у народу познат као Стојање, од Жагубице удаљен око 12 км.

Вода Потајнице, чији се извор налази у троуглу три дрвета - храста, букве и граба, избија у неједнаким интервалима - час се појављује, час нестаје. О овом извору се испредају многобројне приче, легенде, придају му се мистична али и лековита својства

И сам назив Хомоље остаде легенда до данас, везују га за реч уомуље - човече, што је вулгаризована латинска реч хомо, хоминус, што је, може се рећи, влашко-латински израз.

Ова Којекуда прича води нас у Хомољски крај, А кроз старе легенде и приче о хајдуцима - Елизабета Арсеновић и Мирјана Никић.

Радио Београд 1, 08.05

Којекуда Којекуда

Autor:
Аутори: Елизабета Арсеновић и Мирјана Никић

Емисија Радио Београда 1 која ће вас, баш како јој и назив говори, водити од Келебије до Медвеђе, од Бајине Баште до Неготина - у сеоца и градове, у прошлост и будућност, у стварно и могуће. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње