Којекуда

Могли бисмо у овој причи да вас вратимо и седам хиљада година уназад и - почевши од тада - да је пратимо у континиутету до данашњих дана. Могли бисмо, када бисмо, "којекуда" у времену, толико хтели да одемо. До првог каменог огњишта, првог тршчаног крова, првих заједница....

Бирамо ипак да причу почнемо пре нешто више од хиљаду и по година, током "златног" 4. века, а место радње је "славна и могољудна мајка градова" - Сирмијум, данас питома Сремска Митровица.

Царска палата у центру; уз њу и везан са њом, огромни хиподром, дужине око 500 и ширине 150 метара, највећа грађевина римске античке архитектуре ван Италије; ковница новца у којој је - према проценама стручњака - за само шест година, за ковање ннзлатника и златних полуга потрошено више од 2 200 тона злата, не рачунајући, дакле, сребрне и бронзане номинале; позориште, амфитеатар, форум, терме..

Десет метара високи лукови аквадукта, који је град снабдевао пијаћом водом са 14 километара удаљених фрушкогорских извора; аркадно засвођене и наткривене главне улице густо насељеног града, којима пролазе, заштићени од сунца, кише и снега, радећи или у доколици, римски патрицији, плеблс и пук, њих чак око сто хиљада у време кулминације моћи Сирмијума, у већ поменутом, златном 4. веку.

Узевши све ово у обзир, не чуди податак да је многим римским императорима било важније да столују у Сирмијуму и у њему стекну поверење грађана и војске, него ли и у самом Риму. Историја бележи чак пет римских царева који су се у Сирмијуму родили, осам који су у њему боравили током своје владавине и најмање двојцу који су у њему и скончали животе.

Сирмијум и даље постоји, у свој величини и раскоши, покривен Сремском Митровицом којој је послужио као јединствен темељ, видљив само делимично, али довољно да бисмо и ми, људи 21. века могли да схватимо зашто су га његови становници толико волели и толико били поносни на њега, одбијајући најпре да га напусте и када је било јасно да ће град пасти по налетима варвара и потом, напуштајући га, у избегличким колонама, обећавши да ће се кад-тад вратити.

Нису се вратили. Али ми му се враћамо - причом коју нам је казивала Тања Јесретић, историчарка уметности у Заводу за заштиту споменика културе у Сремској Митровици, коју вам преносе Мирјана Никић и Елизабета Арсеновић.

Радио Београд 1, 08.05

Којекуда Којекуда

Autor:
Аутори: Елизабета Арсеновић и Мирјана Никић

Емисија Радио Београда 1 која ће вас, баш како јој и назив говори, водити од Келебије до Медвеђе, од Бајине Баште до Неготина - у сеоца и градове, у прошлост и будућност, у стварно и могуће. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње