Гости из прошлости

"Сирота моја отаџбина, сећам је се из прве младости моје, па је погледам данас и срце у мени да препукне. Пре три деценије отаџбина наша била је једра и пуна изобиља, песма и весеље орили се на све стране. Сељак наш, та привредна снага наша имађаше тада пун кош и амбар, пун тор и пашњак.

Рика бикова и вриска хатова проламаху тада небо над Србијом. Чоха на људима, сребрне токе на прсима и тешки ђердани сребрног и златног новца, блистали су се тада по нашим саборима. А шта је данас?

Пола милијарде јавног државног и близу толико личног, приватног дуга. Двадесет и пет милијуна ануитета годишњег у злату на туђе капитале које смо под бездушним условима позајмили, и можда толиког интереса на приватне дугове у земљи и на страни. То је обележје нашег финансијског стања данашњег и пред тим стањем, какав је данас наш патриотизам?

Подељени партијски боримо се за власт и господство, а груписани сталешки, и сваки се сталеж улогорио и ушанчио, па одатле јуришамо, те да сваки сталеж што више одадере са голих костију своје исцеђене отаџбине" - речи су Димитрија Ј. Путниковића, оснивача Педагошког музеја у Београду, који је истрајно радио на реформи српских народних школа и оснивању грађанских школа по узору на развијен европски образовни систем. Писао је уџбенике и залагао се за промену односа према ученицима, учењу и школском васпитању.

Крајем 19. и почетком 20. века, Димитрије Ј. Путниковић мењао је педагошки лик Србије. Данас је наш гост из прошлости.

Радио Београд 1, 13.00

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње