Којекуда

Градски музеј у Вршцу постоји 130 година. Да се оснује Градско представништво вршачке муниципије одлучило је још 1882, поводом случајног открића велике оставе новца римског цара Константина из 4. века, у Великом риту крај Вршца.

До 1894, када музеј добија простор у згради Конкордија, нарастао је највише захваљујући напору неколико људи, на првом месту Феликса Милекера, апсолутног заљубљеника у старине, који је на месту кустоса остао до смрти, у позној животној доби, 1942. године.

У међувремену, Вршачки музеј се проширо најпре на простор некадашњег немачког забавишта, крајем 19. века, затим у другој половини 20. на чувену Апотеку на степеницама, да би се пре месец дана вратио у своју зграду, Конкордију, која је постала Регионални центар за баштину Баната.

Оволики простор који заузима Музеј Вршца мање ће вас изиненадити величином ако вам кажемо да та институција чува 260 хиљада експоната!

О историји Градског музеја, али и о Вршачкој кули, чувеном вршачком идолу и дупљарским колицима, о жељи да Вршац постане град музеја, али и о једном незгодно постављеном репетитору РТС-а, причала нам је Аница Медаковић, директорка музеја.

Ауторке Мирјана Никић и Елизабета Арсеновић.

Радио Београд 1, 08.05

Којекуда Којекуда

Autor:
Аутори: Елизабета Арсеновић и Мирјана Никић

Емисија Радио Београда 1 која ће вас, баш како јој и назив говори, водити од Келебије до Медвеђе, од Бајине Баште до Неготина - у сеоца и градове, у прошлост и будућност, у стварно и могуће. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње