субота, 10. нов 2012, 13:05
Гости из прошлости
"Чини ми се да у дипломатској служби свих земаља има, више него и у једној другој, "промашених" људи, људи који су погрешили врата, па сада нико не може да их изведе, а они не умеју да нађу излаз и да се врате", речи су нобеловца Иве Андрића, који је две деценије живео у свету "ембахада", прелазећи пут од писара до конзула, од секретара до опуномоћеног министра и изванредног изасланика Краљевине Југославије.
Првог дана априла 1939. године саопштено је да је за новог опуномоћеног министра и изванредног посланика у Берлину постављен Иво Андрић, помоћник министра иностраних дела друге положајне групе другог степена. Дванаест дана касније Андрић је стигао у Берлин. Фирер је новог посланика Краљевине Југославије примио 19. априла у 11.30 часова.
"Још од раног јутра припремао сам се за овај изузетан доживљај. Остани присебан, покушавао сам себе да смирим, али када сам се у пратњи шефа протокола нашао пред Хитлером, почео сам да губим присебност и готово панично зажелео да се овај строго протоколарни чин што пре заврши.
Запазио сам да је Хитлер био можда нешто мало нижи од мене и да је у филмским журналима деловао импресивније него када сам се пред њим нашао. Да сте ме тада запитали какве има очи - не бих могао да вам са сигурношћу кажем: откривао сам у њима неку чудну радозналост, хладан сјај човека који више верује, ако бих могао да кажем, у своје идеје и предрасуде, него у самог себе. Ипак, Хитлера из тог сусрета не памтим толико по његовом помало анемичном лицу, колико по његовом стиску руке: била је хладна и мало влажна. Тек касније, читајући биографије и студије о њему, сазнао сам - можда је већ у то време био болестан. А још касније, када сам се подсећао овог сусрета и стиска руке падала ми је на ум једна мисао: можда је он, неумољиви и агресивни диктатор, био пре последица своје болести него својих идеја, да је био нека врста Мустафе Маџара, само Мустафе чија је моћ разарања и убијања била сразмерна сили коју је он као вођа једне моћне државе оваплоћавао", забележио је Иво Андрић.
У Гостима из прошлости - Иво Андрић, дипломата.
Аутор и уредник емисије: Мирјана Блажић Микић
Слика са насловне стране: Андрић у Берлину 1940., у кабинету посланства Југославије
Autor:
Стална екипа емисије: драмски уметник Милан Милосављевић, музички уредник Радмила Дујаковић, организатор Милена Борчанин и уредник Мирјана Блажић.
"Гости из прошлости" - мале приче о великим људима и vice versa. [ детаљније ]
Коментари