Читај ми!

Шта рече?! (реприза)

Када би понеко од припадника три различите генерације изјавио да му се баш иде у кафану, колико би се те њихове кафане и провод у њима разликовали? Шта се данас сматра кафаном, колико је измењен њен амбијент, какве се још разлике у односу на традиционалну кафану уочавају?

Имена кафана су посебна прича. Од првих, веома живописних, попут „Псето које лаје”, „Код лепог изгледа”, „Кланица”, „Дај-дам”, „Код поцепаних гаћа”, преко оних које су добиле имена по газдама до кафана које су „крштаване” по некаквој ознаци или предмету који се налазио у близини, на пример, „Два јаблана”, „Златна рупа”, „Палидрвца”. Многе су називане и по занимању оне класе људи који су се у тој кафани оскупљали, „Тесач”, „Ратар”, „Три ковача” или „Девет кочијаша”. Следила су династичка имена, имена европских престоница, па онда и помама за страним именима, као што су „Унион”, „Сплендид”, „Луксор” или „Палас”.

У данашњем издању серијала Шта рече причамо о кафанама, о томе да ли је сачуван стари дух кафанског живота у Србији и какав друштвени значај ова институција данас има. Кроз анализу имена кафана у различитим временским периодима покушаћемо да покажемо колико је и то именовање било одраз времена у којем се живело.

Са вама су Ивана Весић и Миодраг Стошић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње