четвртак, 22. сеп 2022, 10:00
“Француски, клавир, географија”
Ове области у којима би желела да се усаврши, набраја, како себе назива, „естрадна уметница” Сандра у серији „Отворена врата” чији лик тумачи Бранка Катић.
Географија као предмет у основној и средњој школи, многе је помучила, док су неки лако савладавали неме карте, сточне фондове азијских земаља, врсте рељефа и топониме. Како год, она попут Родопа стоји чврсто у нашем образовном програму и чак помало ужива статус елитног предмета, јер је незаобилазна у разним квиз проверама знања.
На другом континенту није баш тако.
Један корисник апликације Тик Ток из Британије, који живи у САД, објавио је снимак у ком је постављао својим вршњацима средњошколцима питања из географије. На пример - који је главни град Шпаније, Италије, на ком континенту је Европа, који језик се тамо говори и слично. Међу нетачним одговорима било је и оних да се у Европи прича европски и „оранџ” језик, да је престоница Шпаније Италија, а Италије Шпанија.
Будући да је географија као предмет у Америци углавном изборни или само у нижим разредима основне школе, овакви резултати у анкетама нису новост ни изненађење. Ипак, да ли је ово помало и изрежиран стереотип, питали смо људе из Србије који већ годинама живе у САД, а њихова деца иду тамо у школе.
Питамо се и да ли је ова разлика показатељ стандарда у образовању, али и његовог тржишног прилагођавања? Ко губи, ко добија на путу на ком се учи како се учи? Ко се у Србији брине да деца и ван часова остају мотивисана да се не задовоље тиме што знају добро једну област коју друга деца негде не знају?
О овоме причамо од 11 до 14 часова.
Емисију води Ксенија.
Autor:
Београд 202
До јесени, отварамо врата Летње баште! Теме које највише волите да чујете, али са ведријим, опуштенијим и забавнијим освртима. [ детаљније ]
Коментари