среда, 16.08.2017, 17:00 -> 16:59
štampajВизија
Тема: музеологија;
Ваљевци ових дана могу да упознају историју свог града са специфичног аспекта: кроз приказе и виђења картографа и путописаца, захваљујући изложби која је поводом традиционалне манифестације Тешњарске вечери отворена у тамошњем Народном музеју. У кратком раздобљу у току друге половине 60-тих година XIX века, у Ваљеву су отворене чак три важне установе: болница, гимназија и апотека, каже за „Визију" Владимир Кривошејев, директор музеја. Изложба даље открива када су настали први познати описи града и где се он простирао, да ли се и тада ширио на обе обале Колубаре, који су први познати планови Ваљева, када, како и зашто је град у кратком временском периоду прво сведен само на једну обалу Колубаре, а потом се поново проширило са обе стране реке.
У светлу културе сећања на холокауст, изложба "Кутија сећања - живот јеврејске породице Дрелих из Сомбора", враћа нас у ближу прошлост, када су пре 76 година депортовани зрењанински Јевреји. Реч је о сомборској породици, која је у току Другог светског рата депортована у Аушвиц.
Изложбу, која је отворена у зрењанинском Народом музеју, кроз анегдоте из живота обично-необичне породице Дрелих, представља Милка Љубоја, ауторка изложбе.
Емисију уређује и води мр Љубица Крминац.
Коментари